110. rocznica urodzin Tadeusza Sławińskiego

10 maja przypada 110. rocznica urodzin Tadeusza Sławińskiego, nestora włocławskich prawników, wychowawcy wielu pokoleń sędziów, niestrudzonego działacza społecznego. Był wieloletnim Sędzią Sądu Rejonowego we Włocławku, autorem wielu książek i publikacji opisujących piękno i historię Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej. Tadeusz Sławiński był żołnierzem kampanii wrześniowej 1939 r., w trakcie której uczestniczył m.in. w bitwie nad Bzurą. Trafił do niewoli, gdzie jako jeniec przebywał w oflagu II C w Woldenburgu. Był kawalerem Krzyża Komandorskiego, Kawalerskiego i Oficerskiego Polonia Restituta.

Wiele miejsca w życiu Tadeusza Sławińskiego zajmowała działalność społeczna. W ciągu całego życia należał do ok. 120 stowarzyszeń i organizacji społecznych i pełnił w nich 30 funkcji kierowniczych. Aktywnie uczestniczył w życiu społecznym i kulturalnym miasta.

Ponad 20 lat działał aktywnie w różnych gremiach samorządowych. Był radnym w Radzie Miasta Włocławek, pracował w kilku komisjach, w niektórych był przewodniczącym. Starał się o upamiętnienie ważnych wydarzeń, miejsc i ludzi.

Za swoją działalność i pracę został wyróżniony orderami, wieloma odznaczeniami państwowymi, resortowymi, lokalnymi i organizacyjnymi w sumie około 50 odznaczeń.

Pod koniec życia napisał cztery książki będące podsumowaniem wspaniałej, bogatej w doświadczenia drogi życiowej jaką przeszedł.

W 2003 Biblioteka Publiczna gościła Tadeusza Sławińskiego podczas promocji jego książki pt. „Moje dziewięćdziesięciolecie”.

Po książki Tadeusza Sławińskiego zapraszamy do katalogu i bibliotek.