10 maja przypada 110. rocznica urodzin Tadeusza Sławińskiego, nestora włocławskich prawników, wychowawcy wielu pokoleń sędziów, niestrudzonego działacza społecznego. Był wieloletnim Sędzią Sądu Rejonowego we Włocławku, autorem wielu książek i publikacji opisujących piękno i historię Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej. Tadeusz Sławiński był żołnierzem kampanii wrześniowej 1939 r., w trakcie której uczestniczył m.in. w bitwie nad Bzurą. Trafił do niewoli, gdzie jako jeniec przebywał w oflagu II C w Woldenburgu. Był kawalerem Krzyża Komandorskiego, Kawalerskiego i Oficerskiego Polonia Restituta.
Wiele miejsca w życiu Tadeusza Sławińskiego zajmowała działalność społeczna. W ciągu całego życia należał do ok. 120 stowarzyszeń i organizacji społecznych i pełnił w nich 30 funkcji kierowniczych. Aktywnie uczestniczył w życiu społecznym i kulturalnym miasta.
Ponad 20 lat działał aktywnie w różnych gremiach samorządowych. Był radnym w Radzie Miasta Włocławek, pracował w kilku komisjach, w niektórych był przewodniczącym. Starał się o upamiętnienie ważnych wydarzeń, miejsc i ludzi.
Za swoją działalność i pracę został wyróżniony orderami, wieloma odznaczeniami państwowymi, resortowymi, lokalnymi i organizacyjnymi w sumie około 50 odznaczeń.
Pod koniec życia napisał cztery książki będące podsumowaniem wspaniałej, bogatej w doświadczenia drogi życiowej jaką przeszedł.
W 2003 Biblioteka Publiczna gościła Tadeusza Sławińskiego podczas promocji jego książki pt. „Moje dziewięćdziesięciolecie”.
Po książki Tadeusza Sławińskiego zapraszamy do katalogu i bibliotek.
