2022

MBP

 • ROBOTY I JA – w programie:
 1. konkurs plastyczny pt. „Robot Marzeń” – prace wykonane dowolną techniką, rozstrzygniecie konkursu i wręczenie nagród,
 2. zajęcia literackie – „Bajki (nie) tylko robotów” – zabawy słowem, kalambury, głośne czytanie, spotkania czytelnicze,
 3. zabawa animacyjne – „Ja i mój Robot” na przygotowanie własnego robota z dostępnych materiałów,
 4. impreza „Inwazja Robotów” (budowanie i programowanie robotów, kreatywne gry i zabawy, eksperymenty naukowe, animacje artystyczne).
 • Robotyka – Lego Edukacja – warsztaty i twórcze zajęcia dla dzieci i młodzieży z wykorzystaniem robotyki. Nauka robotyki potrafi znacząco rozwinąć umiejętność logicznego myślenia, wyciągania wniosków oraz analityczne podejście do problematycznych spraw. Dzięki temu uczestnik nie tylko posiądzie nową wiedzę, ale będzie o wiele lepiej przygotowany na codzienne wyzwania. Nabywa on cenne umiejętności, w tym rozwija strategiczne oraz analityczne myślenie, a także uczy się dążenia do celu i konsekwencji w działaniu. Co więcej, robotyka jest również doskonałą okazją do rozwoju wyobraźni przestrzennej, logiki, a także myślenia twórczego, które jest niezwykle przydatne w praktycznie każdej dziedzinie życia. To także doskonały sposób na ćwiczenie pamięci. Robotyka wspomaga również rozwój manualny, wymaga bowiem precyzyjnego operowania coraz mniejszymi częściami. Dodatkowo uczy również pracy w grupie, która jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju oraz radzenia sobie w przyszłości, np. na polu zawodowym. Warsztaty prowadzone we wszystkich filiach bibliotecznych, dla różnych grup wiekowych, dostosowane do poziomu wiedzy i umiejętności, przygotowane we współpracy z informatykiem.
 • Warsztaty z rozszerzonej rzeczywistości, podczas których będą wykorzystywane: edukacyjna kostka Merge oraz interaktywne książki – ich obraz można zobaczyć w trójwymiarowej, dynamicznej przestrzeni za pomocą tabletu.

Filia Dziecięca nr 1

 • Warsztaty z Barbarą Supeł – warsztaty z autorką wielu książek dla dzieci najmłodszych, z których najbardziej znane dotyczą przygód Jadzi Pętelki i jej brata Stasia. Pochodzi z Hajnówki, ukończyła studia na kierunku nauki o rodzinie.

Filia nr 2

 • „Pies najlepszy przyjaciel dziecka” – spotkanie dzieci z psim behawiorystą.

Filia nr 6

 • „Zwariowane malowanie” – malowanie obrazów przy pomocy gąbek, patyczków, nitek i łańcuszków – warsztaty twórcze .
 • „Papierowe – Całkiem Nowe” – przestrzenne rzeźby z papier mâche, czyli recykling i kreatywne wykorzystanie makulatury – zajęcia plastyczno – techniczne.
 • „Kartonowe Stare Miasto” – przestrzenna makieta przedstawiająca stare, urokliwe kamienice i ich otoczenie – zajęcia plastyczno –techniczne.
 • „Planszowisko” – edycja III – spotkania miłośników gier planszowych.

Filia nr 10

 • „Jestem w necie na tablecie” – warsztaty informatyczne z wykorzystaniem tabletów znajdujących się w Filii nr 10: Jak bezpiecznie korzystać z tabletu i Internetu, jakie ciekawostki skrywa tablet, jak można go wykorzystać i jakie przydatne funkcje posiada.

Filia Dziecięca nr 2

 • ,,Suchy, nie mokry – eksperymentujemy, czarujemy”– zajęcia naukowe realizowane w formie warsztatów dla dzieci, które pozwolą na rozwinięcie wyobraźni, kreatywności i dziecięcej ciekawości. Podczas warsztatów uczestnicy, pod okiem doświadczonych instruktorów, będą indywidualnie lub w parach wykonywać eksperymenty, mieszać, dodawać, sprawdzać i obserwować jak niesamowity i zaskakujący jest świat nauki.
 • ,,Nad rzeczką Zgłowiączką opodal krzaczka mieszkała rodzina zwierzaczka”– warsztaty literacko- plastyczne; uczestnicy tworzyć będą prace plastyczne dotyczące fauny i flory rzeki Zgłowiączki.
 • Spotkanie autorskie z Joanną Krzyżanek, autorką książeczek dla najmłodszych dzieci. W swojej serii książeczek o Cecylce Knedelek, nie tylko opowiada wesołą historię dziewczynki i jej ukochanej gąski o imieniu Waleria, ale także prezentuje wiele ciekawych, łatwych do wykonania wraz z rodzicami przepisów na przepyszne dania. Co więcej, uczy w nich także dobrych manier oraz wyjaśnia, na czym polega wolontariat i pokazuje, że bezinteresowne pomaganie innym niesie za sobą wiele dobrego. W książeczkach przeznaczonych dla dzieci, które dopiero uczą się czytać w bardzo zabawny sposób zaprasza młodych czytelników do fascynującego świata literek. Dzięki wesołym opowieściom i dostosowanym do wieku ćwiczeniom dzieci nie tylko czytają, ale również trenują pisanie. A to wszystko w formie zabawy.
 • „Bębny, djembe, zapomniane tarabany i do tego jeszcze granie” – warsztaty, podczas których uczestnicy wykonają instrumenty muzyczne wykorzystując do tego butelki plastikowe i inne materiały z recyklingu – prowadzenie Jacek Żelazek, któryprowadzi warsztaty oraz pokazy gry na bębnach w całej Polsce. Wytwarza najrozmaitsze bębny, pochodzące z różnych stron świata: congi, djembe, dununy i inne.
 • Sensoryczny świat dziecka – cykl 5 zajęć ogólnorozwojowych dla dzieci. A w nich: masa plastyczna do zagospodarowania – zajęcia pobudzające zmysły i wspomagające motorykę, gimnastyka na dywanie – zajęcia dla dzieci z opiekunami, „Bajka znaczy tuli tuli – bajko terapia, malowanie intuicyjne- zajęcia pobudzające prace mózgu małego odbiorcy. Zajęcia poprowadzi Katarzyna Seniuk z Toruńskiej Strefy Siły.
 • Opowieści z walizki – „Przez dziurkę od klucza” czyli jak popularyzować historię i tradycję poprzez sztukę opowiadania – edukacja dzieci, poprzez storytelling – Warsztaty – podczas warsztatów, bazując na informacjach historycznych i etnograficznych oraz rycinach, obrazach i fotografiach z epoki stworzymy opowieść o dawnych bohaterach codzienności. Będziemy kolorować, wycinać, budować. Zaglądniemy w zakamarki dawnych osad i miast. Odwiedzimy wiejskie chaty i mieszczańskie kamienice. Zajrzymy do zakładów rzemieślniczych i na kupieckie kramy. Przywrócimy do życia gwar sąsiedzkich, wielokulturowych podwórek. Efektem naszej zabawy będą przestrzenne instalacje, do wnętrza których będzie można spojrzeć przez tytułową „dziurkę od klucza”. Dowiemy się czym jest sztuka opowiadania, jak tworzyć własne opowieści, swobodnie opowiadać i uczyć się poprzez storytelling.
 • „ Półeczki i książeczki”– warsztaty technik projektowych malowanie metalowych zakładek do książek.
 • Spotkanie z autorką bloga „Mama Basi czyta blog o wartościowych książkach dla dzieci” – zajęcia literacko – plastyczne dla dzieci .
 • „Mydło i powidło”– wytwarzanie ekokosmetyków z naturalnych i ogólnodostępnych składników –warsztaty .