A jak Austria
Austria o wiele bardziej kojarzy nam się z muzyką aniżeli z literaturą. Mimo to, wielu z nas, nawet nieświadomie, zna choćby jednego pisarza rodem z tego kraju. Wśród najgłośniejszych nazwisk wymienić można Franza Kafkę (urodzony w czasach monarchii austro-węgierskiej), Stefana Zweiga, Hermanna Brocha, Christopha Ransmayra, Roberta Schneidera, Elfriede Jelinek (laureatkę Literackiej Nagrody Nobla z 2004 roku) czy Petera Handtke (zdobywcę Literackiej Nagrody Nobla z 2019 roku).
W ostatnich latach ogromną popularność zyskał austriacki pisarz i felietonista – Marc Elsberg. Pod tym pseudonimem artystycznym kryje się nazwisko Marcusa Rafelsberga, który w 2004 roku zadebiutował powieścią „Das Prinzip Terz”, ale światu dał się poznać jako autor „Menschenteufel”. Książka przez długi czas wiodła prym na liście thrillerów Amazona. Powieść w języku niemieckim jest dostępna na platformie Legimi. Przypominamy jednocześnie, że kody do Legimi czekają na czytelników w naszej Bibliotece.
W Wypożyczalni znajdą Państwo kolejne bestsellery Elsberga pt. „Black out” i „Zero” . Pierwszy tytuł wydany w 2012 roku to czarna wizja Europy pogrążonej w ciemności z powodu szeroko zakrojonej awarii zasilania. Informatyk i były haker, Piero Manzano, domyśla się, że doszło do elektronicznego ataku terrorystycznego, ale wkrótce sam zostaje uwikłany w sprawę. Apokalipsa, która ogarnęła wówczas społeczeństwo, uświadamia nam, w jak olbrzymim stopniu jesteśmy uzależnieni od energii elektrycznej. Książka zyskała uznanie czytelników oraz krytyków i została uhonorowana nagrodą Wissensbuch des Jahres 2012.
„Zero” to kolejny thriller, za sprawą którego uświadamiamy sobie, jak technologia niebezpiecznie zaczęła dominować nad człowiekiem. Bohaterka badająca okoliczności śmierci nastolatka trafia na trop popularnej platformy internetowej, która wciąga użytkowników bez reszty, a jednocześnie wydobywa od nich coraz bardziej wrażliwe dane. Wkrótce kobieta musi się ukryć. Czy jednak w świecie kamer, smartfonów i gadżetów elektronicznych możliwa jest jeszcze ucieczka? Czy technika nie zaczęła przypadkiem ograniczać naszej suwerenności, i czy jeszcze możemy się czuć wolni?Mamy nadzieję, że Państwo świadomie korzystają z sieci i odwiedzają same wartościowe i kulturotwórcze strony, jak choćby MBP we Włocławku.
Po książki Marca Elsberga, jak również innych autorów austriackich, zapraszamy do Waszej ulubionej Wypożyczalni.
