DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI

Dyskusyjny Klub Książki  – projekt realizowany przez Instytut Książki, adresowany do czytelników korzystających z bibliotek. Strategicznymi celami projektu są: promocja kultury literackiej i czytelnictwa, ożywienie i integracja środowisk skupionych wokół bibliotek publicznych, zachęcenie nowych użytkowników do korzystania z bibliotek oraz inspirowanie bibliotekarzy do kreowania mody na czytanie.

Co to jest Dyskusyjny klub Książki? – Najprościej – Grupa osób, które spotykają się aby porozmawiać o książkach. Klubowicze mogą zapoznać się z nowymi autorami i gatunkami literackimi, na spotkaniach mogą podzielić się swoimi wrażeniami z przeczytanej książki; uczestnicy nie muszą prowadzić poważnych dyskusji literackich ani znać się na literaturze. Mają za to doskonałą okazję do poznawania nowych ludzi i świetną zabawę z obcowania z książką przy kawie, herbacie i ciastku. Członkowie klubów spotykają się również na Zlotach Klubowiczów.

W MBP Dyskusyjne Kluby Książki działają od 2008 roku. Obecnie w:

Bibliotece głównej:

Wypożyczalni, ul. Warszawska 11/13

Klub Czytaka, ul. Warszawska 11/13,

DKK dla młodzieży, ul. Warszawska 11/13

oraz w filiach bibliotecznych:

Filii nr 1,  ul. Grodzka 2f,

Filii nr 2, ul. Dziewińska 17,

Filii nr 6, ul. Żytnia 66/68,

Filii nr 9, ul. Sielska 6,

Filii nr 11, ul. Łęgska – Klubu Mangi i Gier Nieplanszowych,

Filia Dziecięca, ul. Kapitulna 22A –  DKK dla dzieci  „Czytusie”.

W ramach działalności DKK odbyły się w naszej bibliotece spotkania autorskie m.in. z: Izabelą Sową, Mirosławą Marią Sędzikowską, Małgorzatą Kalicińską, Jackiem Dehnelem, Grażyną Plebanek, Krzysztofem Koziołkiem, Markiem Krajewskim, Zygmuntem Miłoszewskim, Małgorzatą Gutowską-Adamczyk, Arunem Milcarzem, Łukaszem Orbitowskim, Jakubem Małeckim.

DKK to nie tylko spotkania ale również konkursy. „Klubowicze do klawiatur!” – to konkurs na recenzję książki. W konkursie wybierana jest najlepsza recenzja nadesłana przez klubowiczów w danym miesiącu kalendarzowym. A na koniec roku wybierana jest  recenzja roku. Recenzje oceniane są w dwóch kategoriach, recenzje czytelników do ukończenia 18 roku życia (dzieci i młodzież) i od 18 roku życia wzwyż (dorośli). Nagrody otrzymuje autor recenzji. Za recenzję miesiąca – zestaw nowości ufundowany przez wydawnictwa, które wspierają konkurs. Nagroda za recenzję roku jest niespodzianką. Wszystkie nagrodzone recenzje zostają opublikowane na stronie Instytutu Książki.