25 listopada swoje imieniny obchodzi Katarzyna.
Filia nr 8 MBP postanowiła przybliżyć zwyczaje, jakie obowiązywały w dawnej Polsce, w tym dniu.
W nocy, z 24 na 25 listopada, odbywały się wróżby i zabawy dla młodych mężczyzn poszukujących partnerki. Katarzynki zanikły niemal całkowicie pod koniec XIX wieku. Ich rolę przejęły obecnie Andrzejki. Są one zabawą koedukacyjną podczas której, możemy wywróżyć sobie przyszłą żonę lub męża.
Święta Katarzyna to także patronka piernikarzy. Pierniki były już znane w starożytności. Rozkwit ich popularności przypadł na okres późnego średniowiecza. Nazwa „piernik” jest spokrewniona ze słowem „pierny”, czyli pieprzny, ponieważ do mieszanki mąki i miodu dodawano dużo pieprzu, a także: cynamon, imbir, kardamon, goździki, anyż i gałkę muszkatołową. Dzisiaj nie wyobrażamy sobie świąt Bożego Narodzenia bez aromatycznych pierników.
Po książki, na temat zwyczajów katarzynkowych oraz o wypieku pierników, zapraszamy Czytelników do naszych placówek bibliotecznych.
Na koniec podajemy dwa przepisy na świąteczne pierniki:
1 kg mąki
50 dkg miodu
25 dkg masła
15 dkg cukru
4 jajka
3 łyżeczki proszku do pieczenia
2 torebki przyprawy do piernika
Miód rozpuszczamy z masłem i sypiemy przyprawę do pierników. Z 10 dkg cukru robimy karmel (na patelnię wlewamy trochę wody, wsypujemy cukier i podgrzewamy), który wlewamy do miodu z masłem. Powstałą masę studzimy. Cztery żółtka ucieramy z 5 dkg cukru. Następnie utarte żółtka łączymy z ostudzoną masą. Do tego dodajemy mąkę i proszek do pieczenia. Na końcu, do powstałej masy, dodajemy pianę z ubitych jajek i mieszamy.
Ciasto w misce przykrywamy ściereczką i pozostawiamy na noc w chłodnym miejscu. Następnego dnia, z rozwałkowanego ciasta, wykrawamy pierniczki. Pieczemy – w nagrzanym piekarniku – w temperaturze 180 stopni C przez ok. 15 minut. Smacznego.
pół kg mąki pszennej
pół kg mąki żytniej
900 ml miodu
5 torebek przyprawy do piernika
3 łyżeczki proszku do pieczenia
Mąkę przesiewamy przez sito. Dodajemy proszek do pieczenia i przyprawę do pierników. Następnie dodajemy płynny miód. Wyrabiamy. Ciasto przekładamy do szklanej lub porcelanowej miski, posypujemy mąką, przykrywamy ściereczką i wstawiamy do lodówki na ok. 2 tygodnie. Przed wypiekaniem, wyjmujemy ciasto wcześniej z lodówki, żeby uzyskało pokojową temperaturę. Przy rozgniataniu ciasta można dodać trochę mleka lub miodu, żeby łatwiej można je było rozwałkować. Z ciasta wykrawamy pierniczki. Pieczemy w temperaturze 180 stopni C przez ok. 12 minut. Smacznego.