Czy wiecie co to jest „pitawal”?
Jeśli nie, to poratuje nas wikipedia. Otóż pitawal to „nazwa wydanej drukiem publikacji, zawierającej publicystycznie opracowany zbiór sprawozdań z głośnych rozpraw sądowych w sprawach kryminalnych (…) Nazwa pochodzi od nazwiska pierwszego autora takiego zbioru – francuskiego adwokata F.G. de Pitavala, żyjącego w latach 1673-1743, który w 1734 roku wydał swój zbiór spraw kryminalnych.
Z czasem zakres pojęcia rozszerzył się na opisy samych przestępstw, bez rozpraw.”
Pierwszym polskim pitawalem były wydane w 1852 roku we Wrocławiu „Tajemnice społeczeństwa ukryte w sprawach kryminalnych krajowych i zagranicznych” autorstwa Ludwika Tripplina.
Czy to przypadek, że dzień przed spotkaniem autorskim z JACKIEM DEHNELEM piszę o pitawalu?
Nie.
Czy bestsellerowa seria krakowskich kryminałów retro autorstwa Maryli Szymiczkowej, czyli tak naprawdę małżeństwa Dehnel/Tarczyński, to pitawale?
A nie!
Ale takie skojarzenie przychodzi mi do głowy, kiedy biorę do ręki choćby najnowszy tom cyklu, „Śmierć na Wenecji”. A wrażenie to jeszcze potęguje nowa, trwająca od kilku tygodni aktywność pisarska Jacka Dehnela, który specjalnie dla vogue.pl stworzył kronikę kryminalną międzywojennej Warszawy i regularnie opisuje barwnie i z wręcz antropologicznym zacięciem historie historycznych już zdarzeń, tym razem bez fikcji.
Po „profesorową Szczupaczyńską” zapraszamy do naszego katalogu i do biblioteki, a jutro na spotkanie z Autorem. Dowiecie się m.in. jak pisze się książki w duecie i który z pisarzy wpadł na pomysł stworzenia opowieści z bohaterką, rozwiązującą zagadki kryminalne w starym Krakowie, a wzorowaną na… Dulskiej
Maryla Szymiczkowa w naszym katalogu: https://tinyurl.com/yc34z673
Jacek Dehnel w Vogue Polska: https://www.vogue.pl/tag/jacek-dehnel
(Emila Szczepańska, Dział Gromadzenia i Opracowania Zbiorów)