O Katastrofie w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej

W październiku w Sali Kameralnej przy Placu Staszica 1 o katastrofie w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej oraz jej długofalowych konsekwencjach opowie dr Paweł Sekuła, historyk i kulturoznawca; pracownik naukowo-dydaktyczny w Katedrze Ukrainoznawstwa na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest autorem artykułów naukowych oraz monografii poświęconej tamtym wydarzeniom pt. „Czarnobyl. Społeczno-gospodarcze, polityczne i kulturowe konsekwencje katastrofy jądrowej dla Ukrainy”.

Społeczny Związek „Czarnobyl” Łotwy odznaczył go w 2018 r. medalem Znak Honoru – „za znaczący wkład na rzecz zachowania pamięci historycznej o katastrofie czarnobylskiej dla przyszłych pokoleń i ludzkości”.

W 2019 r. nakładem wydawnictwa PWN ukazała się książka Pawła Sekuły „Likwidatorzy Czarnobyla. Nieznane historie” podejmująca temat buntu uczestników likwidacji skutków katastrofy latem 1986 r. Sekuła przybliża społeczność likwidatorów, warunki bytowe i życie codzienne w czarnobylskiej zonie (strefie wykluczenia) poprzez ustne relacje mieszkańców Łotwy, którzy uczestniczyli w minimalizacji skutków katastrofy, i ich rodzin.

Spotkaniu będzie towarzyszyła wystawa fotografii Marcina Jaworskiego „Oko w oko z Czarnobylem”, którą będzie można oglądać w holu biblioteki przy Placu Staszica 1 od 12 października 2020 r.

15 października 2020 r., godz. 17.00
Sala Kameralna, Plac Staszica 1

Darmowe wejściówki są dostępne do odbioru w bibliotece przy Placu Staszica 1.