Odcinek 17

Święta, święta i po świętach! Wszyscy to niestety znamy i nad tym ubolewamy. Aby choć przez chwilę przedłużyć ten beztroski i przyjemny czas, dzisiejszy odcinek postanowiłyśmy poświęcić jeszcze okołoświątecznym tematom.

Podczas wolnego nie tylko czytałyśmy książki i oglądałyśmy seriale (Wiedźmin rules!), oglądałyśmy też stare kabarety i jeden z naszych ulubionych natchnął nas pomysłem 🙂

Katalogerki uwielbiają stary skecz Kabaretu pod Wyrwigroszem o „wytrychach spożywczych” profesora Miodka (!), w którym padają takie kulinarne niekulturalne słowa jak: przyfasolić (fasola), przypierniczyć (piernik), przypieprzyć (pieprz) i przychrzanić (chrzan).

Tak, Święta to nie tylko strawa i pokrzepienie duchowe, ale także całkiem przyziemne i smaczne jedzenie na stole, przy którym spotykamy się w tym czasie z bliskimi.
Tak, katalogerki również gotują, pieką, jedzą, myją statki 😉 oraz wymieniają się przepisami (i książkami), a dziś zapraszają do biblioteki na degustację nietypowych książek kucharskich 🙂

14 stycznia, na naszej filii skandynawskiej – Filii nr 11, dodatkowo będzie można wziąć udział w spotkaniu opartym o naszą pierwszą propozycję:

„Droga przez mąkę czyli Literatura dla kucharek” Łukasza Modelskiego , dziennikarza radiowej Dwójki, w której prowadzi swoją audycję literacko-kulinarną, to wybór rozmów z ludźmi kultury, szefami kuchni, restauratorami o tym, co i jak jadali pisarze i pisarki oraz postaci, które powołali do życia na stronach swoich książek. Są to wywiady pełne erudycyjnych smaczków, bardziej z teorii literatury, niż teorii potraw, ale i tutaj znajdziecie garść inspiracji do wykorzystania w Waszych kuchniach. Poczytacie m.in. o „Cmentarzu w Pradze” Eco, „Mistrzu i Małgorzacie” Bułhakowa, „Dziennikach gwiazdowych” Lema, „Eddzie poetyckiej”, „Autostopem przez galaktykę” Adamsa, „Lalce” Prusa, „Uczcie Babette” Blixen, „Złym” Tyrmanda, „Śmierci pięknych saren” Pavla i wielu innych. Są przepisy!

„Literatura od kuchni” Bogusława Deptuły , historyka sztuki, kuratora wystaw i kucharza samouka, to także wybór wcześniej publikowanych felietonów o sztuce jedzenia, pitraszenia, pisania oraz czytania o nich. W ułożonych w smakowite kategorie częściach – menu poetyckie, menu podróżne, menu erotyczne, menu awangardowe, menu absurdalne, menu kryminalne… – czytamy m.in. o: „Panu Samochodziku i Fantomasie” Nienackiego, „Chéri” Colette, „Śniadaniu u Tiffany’ego” Capote’a, „Dolinie Muminków w listopadzie” Jansson, „Pogardzie” Moravii, „Postrzyżynach” Hrabala, „W podróży” Máraiego, „Księżniczce Anginie” Topora i wielu innych. Są przepisy!

Wszystko to napisane jest w stylu lekkim jak beza, ale i lekko pikantnie, anegdotycznie i ze swadą, czyli tak jak lubimy. Dla wegetarian, wegan, frutarian, bretarian oraz drapieżnych miłośników wszystkich gatunków literackich 🙂

Zapraszamy na spotkanie, do naszego katalogu i bibliotek, po książki nie tylko kucharskie! Książki, które inspirują 🙂

Z bibliotekarskim pozdrowieniem
Dział Gromadzenia i Opracowywania Zbiorów MBP