Odcinek 19

Pomysł dzisiejszego odcinka „Katalogerek” powstał już jakiś czas temu, mniej więcej po wielkim sukcesie książki „Tatuażysta z Auschwitz” Heather Morris, a później skandalu jaki wywołało ujawnienie, że książka nie do końca jest książką faktograficzną, bardziej taką niestety tylko udaje. Wtedy pomysł odcinka o tym zjawisku etycznym wydawał się nam bardzo oryginalny. Teraz, po wysypie wszelkich „Kołysanek”, „Aniołów”, „Bokserów”, „Położnych”, „Dziewcząt” i „Tajemnic” z Auschwitz wysypało w Internecie także opiniami, wątpliwościami i ocenami, często bardzo krytycznymi – czy tak można? czy wolno? Koloryzować, łagodzić, opowiadać o Zagładzie… bardziej przystępnie??? Ceną takiego zabiegu ma być zdaniem krytyków utrata autentyczności i zafałszowanie prawdy.

Pytania wyżej wymienione poddajemy jak zawsze pod samodzielną rozwagę czytelniczego sumienia każdego zainteresowanego, nadmienimy tylko, że są one podobne do pytań o czytanie w ogóle: czy lepiej, żeby czytać, nie ważne co, ale CZYTAĆ? czy też ważne co, ale… jak czytać, skoro nie bardzo się chce to czytać?

Dziś cieszymy się, że nie jesteśmy oryginalne, temat przewija się na forach nie tylko czytelniczych na coraz większą skalę, zainteresowanie nim wciąż wzrasta, a wraz z tym, mamy nadzieję, czytelnictwo również.

Autorka „Tatuażysty” zaczerpnęła pewne istotne wydarzenia z historii obozowej, także główni bohaterowie są autentycznymi osobami, które żyły i żyją poza literaturą. To właśnie rozmowa z jedną z nich, Ludwigiem Sokołowem, posłużyła za kanwę opowieści Morris.
Właśnie dostałyśmy do naszych katalogerskich, a Waszych czytelniczych rąk dostarczymy za chwilę „Podróż Cilki”, kontynuację bestsellera Morris. Jest to już ponoć także bestseller. A to oznacza, że skandal nie zaszkodził, a może nawet pomógł trafić pod strzechy – jak by o tym nie pisać i nie mówić – trudnym historiom i opowieściom.

Katalogerki proponują dziś kilka starszych lektur, niekoniecznie szkolnych, ale sprawdzonych, autorstwa Zofii Posmysz, Stanisława Grzesiuka, Seweryny Szmaglewskiej, Wiesława Kielara, Bogdana Bartnikowskiego. Co wydaje nam się interesujące i warte zwrócenia uwagi, a niezbyt często pojawia się w zestawieniach czytelniczych na ten temat, to książki autorów z tzw. drugiego pokolenia, czyli potomków ocalałych z Holokaustu, osób, które przyszły na świat po zakończeniu wojny i odziedziczyły niejako traumę Zagłady po swoich rodzicach – Magdaleny Tulli, Ewy Kuryluk, Agaty Tuszyńskiej.

W naszych propozycjach znajdziecie również nietypową pozycję – kontrowersyjny komiks o Holokauście („Maus”, Art Spiegelman). Dlaczego kontrowersyjny? Sprawdźcie sami.
A skoro proponujemy Wam kulturę w różnych formach i mediach, to dziś, całkiem prywatnie, katalogerki polecają węgierski film w reżyserii László Nemesa z 2015 roku – „Syn Szawła”. Naturalizm i realizm tylko dla odważnych!

Z okazji 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz, która przypada 27 stycznia 2020 roku zapraszamy także do księgarni Muzeum Auschwitz-Birkenau po więcej lektur oraz jak zawsze, do naszego katalogu i bibliotek.

Z bibliotekarskim pozdrowieniem
Dział Gromadzenia i Opracowywania Zbiorów MBP

P.S. Katalogerki czekają ze szczególną niecierpliwością na książkę „Bibliotekarka z Auschwitz” Antonia G. Iturbe, którą wyda już w lutym Wydawnictwo Literackie oraz polski przekład nagrodzonej niedawno Costa Book Awards biografii rotmistrza Witolda Pileckiego