Odcinek 23

Światowy (Międzynarodowy) Dzień Kota, to święto obchodzone 17 lutego. Narodziło się we Włoszech w roku 1990, w Polsce zadomowiło się w 2006 roku.
Tak podaje oficjalnie Wikipedia, ale chyba wszystkie kociary i kociarze świata zgodzą się dziś z katalogerkami, że w kalendarzu kota 17 lutego jest codziennie, 365 razy w roku, a czasem, np. w tym roku, nawet 366 razy 😉

Nie wszystkie koty świata mają jednak tak dobrze. Nie każdy ma swojego odpowiedzialnego, kochającego opiekuna, dach nad głową i pełną miskę.
Misja tego Dnia to przede wszystkim „uwrażliwienie ludzi na często trudny koci los” – ludzie, którym nie jest on obojętny organizują akcje informacyjne, edukacyjne i bezpośrednie, „mające podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka, niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, które miały kiedyś dom, ale go straciły”. (cytaty: wikipedia)

Dziś katalogerki chciałyby zachęcić nie tylko kotolubów, a może nawet zwłaszcza kotosceptyków do przeczytania dwóch książek z naszych zbiorów.

Pierwsza z nich, „O kotach” Doris Lessing (1919-2013), angielskiej noblistki z 2007 roku, to autobiograficzna proza poświęcona długiej historii relacji autorki z tymi pięknymi i wyjątkowymi zwierzętami. Poczynając od dzieciństwa na afrykańskiej farmie, a na londyńskim mieszkaniu kończąc, poznajemy kolejne etapy życia pisarki zafascynowanej * przez cały ten czas, kolejno, dziesiątkami stworzeń. Są to opowieści pełne zrozumienia, czułości, ale również okrucieństwa. Wydaje się czasem, że wciąż jeszcze tak niestety wygląda „pełnia” życia kota.
Można tę książkę czytać nie tylko jako biografię kota, ale również jako swego rodzaju antyporadnik.

A ponieważ dobre poradniki nie są złe i jako takie łatwiejsze w obsłudze, niż wieloznaczna beletrystyka 😉 to nasza druga dziś propozycja, to typowy poradnik: „Kocie mojo czyli jak być opiekunem szczęśliwego kota” autorstwa Jacksona Galaxy i Mikeli Delgado.
Dr Mikel Maria Delgado jest psychologiem oraz konsultantem z zakresu kociego behawioryzmu, Jackson Galaxy to koci behawiorysta oraz gospodarz programu telewizyjnego stacji „Animal Planet” pt.: „Kot z piekła rodem”.

Kto oglądał choć jeden z tych przerażających odcinków cyklu wie, że koty to nie tylko puchate kuleczki do przytulania, ale wrażliwe żywe istoty, czasem przez tę właśnie wrażliwość przysparzające sobie i innym problemów oraz że na szczęście są ludzie tacy jak Jackson, którzy „ogarniają” i pomogą nawet w najbardziej, wydawałoby się, przegranej sprawie.

Książka jest usystematyzowanym wyciągiem z programów telewizyjnych, w którym behawiorysta na bazie swojego ogromnego doświadczenia w pracy z problematycznymi pupilami oraz często nie mniej problematycznymi właścicielami stworzył kompendium wiedzy do wykorzystania we własnym zakresie w domu.
Przede wszystkim dowiemy się jak powinno zachowywać się zdrowe i szczęśliwe zwierzę, abyśmy mogli łatwiej rozpoznać, kiedy coś będzie nie tak. W dalszej części autor dzieli się technikami i metodami współpracy na linii opiekun-podopieczny oraz pracy u podstaw z kotem-potworem. Do najczęstszych niepożądanych zachowań należą agresja, strachliwość i to co uwielbiamy najbardziej – sikanie poza kuwetą. Powody? Złośliwość? … To mit!
Jeśli zwierzę podczas obowiązkowej wtedy wizyty u weterynarza okaże się fizycznie zdrowe, to sięgnijmy po rady Jacksona. To się sprawdza, wiedzą o tym już dziesiątki kocich opiekunów.
Mojo to pewność siebie, którą kot przejawia, gdy czuje się swobodnie i może zachowywać w zgodzie ze swoimi instynktami” (z okładki).

Z książki dowiecie się też m.in. co to jest „kotyfikacja” i dlaczego jest ważna, dlaczego domowych kotów nie wypuszczamy samopas, kastrujemy i jak odpowiednio należy je karmić.
Pamiętajcie – szczęśliwy kot, to szczęśliwy opiekun 🙂

Zapraszamy do naszego katalogu po więcej:

Kocie mojo” ,
„O kotach”, Doris Lessing ,
„Dewey: wielki kot w małym mieście”, Vicki Myron, Bret Witter,
„Kot Bob i jego podarunek, „Kot Bob i ja” James Bowen.

oraz na jeszcze kilka fajnych stron do pooglądania zdjęć:

Pisarze i koty – 1 i 2,
Doris Lessing,
Polscy artyści i ich koty.

Z bibliotekarskim pozdrowieniem
Dział Gromadzenia i Opracowywania Zbiorów MBP

PS: W ekstrabonusie zapraszamy do Biblioteki po „Psie sucharki” oraz na spotkanie z autorką książki. Lektura tego poradnikohumorokomiksu zdecydowanie potwierdza nasze wcześniejsze podejrzenia – koteły i pieseły mają ze sobą o wiele więcej wspólnego, niż się powszechnie wydaje 🙂

*W jednej z fantastycznych powieści Doris Lessing o końcu świata, „Pamiętniku przetrwania”, spotkamy stworzenie nazwane przez narratorkę kotopsem 🙂