Wiecie już, że katalogerki lubią różne teksty kultury, nie tylko te zapisane literami na papierze. Lubimy bardzo np. coś, co zapisuje się nutami na pięciolinii – muzykę. Lubimy muzykę przeróżną, m.in. o ciężarze gatunkowym klucza raczej francuskiego, niż wiolinowego 😉
Lubimy również prace zlecone. Jakoś tak ostatnio ta nasza potrzeba nie była zaspokajana, aż tu… pojawiło się zlecenie 🙂 Koleżanka z Działu Informacyjno-Bibliograficznego trafiła na pewną interesującą postać związaną z Włocławkiem i puściła wici.
Bardzo lubimy także kartki z kalendarza i „ocalać od zapomnienia”.
I to wszystko wszystko w tym odcinku katalogerek!
Zapraszamy 🙂
? W tym roku mija dokładnie 25 lat od założenia polskiego zespołu 2Tm2,3 (1996 rok), grającego muzykę rockową z przesłaniem chrześcijańskim. Nazwa zespołu (potocznie Tymoteusz) pochodzi od fragmentu Biblii i stanowi oznaczenie 3 wersu z 2 rozdziału drugiego listu św. Pawła do Tymoteusza („Bierz udział w trudach i przeciwnościach jako dobry żołnierz Chrystusa Jezusa”), a większość liryków grupy została zaczerpnięta z Biblii. (Wikipedia)
W wyniku spotkania muzyków polskiej sceny alternatywnej, którzy odkryli w swoim życiu wartości chrześcijańskie powołana została do życia supergrupa, w której przez lata działalności przewinęło się wielu znanych i uznanych członków m.in. takich zespołów jak: Armia (Tomek Budzyński), Acid Drinkers (Robert „Litza” Friedrich), Houk (Darek „Maleo” Malejonek).
????? Jednym z perkusistów Tymoteusza był urodzony we Włocławku, zmarły przedwcześnie, ??? Piotr „Stopa” Żyżelewicz (ur. 31 marca 1965, zm. 12 maja 2011 w Warszawie). Piotr zawdzięczał sceniczny pseudonim swoim niesamowitym umiejętnościom perkusyjnym. Oprócz zespołu 2Tm2,3 współtworzył także muzykę Armii, Izraela, Voo Voo, Kultury, Brygady Kryzys i Moskwy.
W naszym katalogu i księgozbiorze znajdziecie książkę ??? „Radykalni”??? która zawiera wywiady przeprowadzone przez Marcina Jakimowicza z nawróconymi muzykami rockowymi: Tomkiem Budzyńskim, Grzegorzem „Dzikim” Wacławem, Darkiem Malejonkiem i Piotrem „Stopą” Żyżelewiczem.
W sieci znajdziecie również film dokumentalny poświęcony sylwetce Piotra Żyżelewicza, a przygotowany przez portal dla perkusistów Beatit, o którym tak piszą jego twórcy:
„(…) nie było naszym celem stworzenie dokumentu przybliżającego życiorys artystyczny i drogę twórczą bohatera. Chodziło nam raczej o upamiętnienie Go zarówno jako muzyka, jak i po prostu jako człowieka. Uznaliśmy, że najlepszym sposobem, aby to osiągnąć będzie porozmawiać z muzykami, którzy z Nim współpracowali, grali, zastępowali go w różnych zespołach, ale także najzwyczajniej w świecie z Nim się kolegowali lub przyjaźnili. Pomimo faktu, iż nie udało nam się dotrzeć do wszystkich, i tak rysuje się portret człowieka skromnego, ciepłego, rodzinnego, przyjacielskiego, zabawnego, momentami rozrywkowego i przede wszystkim wiedzącego, co w życiu jest naprawdę ważne. Na przekór wszelkim przeciwnościom (których życie Mu nie oszczędziło), a może właśnie z ich powodu…”
„Stopa” (i przyjaciele) wystąpił w filmie dokumentalnym ? ? ? „Wojna światów – nawrócenie” (2005, reżyseria: Jacek Ragnis)
Tymczasem posłuchajcie razem ze mną piosenki z szóstego albumu Armii „Duch”, w której na bębnach gra Piotr „Stopa” Żyżelewicz. ?????
Z bibliotekarskim pozdrowieniem
Dział Gromadzenia i Opracowywania Zbiorów MBP
tekst: Emila Szczepańska