Na październikowe coraz dłuższe wieczory, mamy dla Państwa propozycje w postaci trzech zbiorów opowiadań.
„Obrona szaleństwa” (https://tiny.pl/c197x) to nieco intrygujący tytuł książki Woody’ego Allena. Już po przeczytaniu kilku pierwszych linijek czytelnik wie, że autor nadał właśnie taki tytuł… w obronie swojego geniuszu. W tym zbiorze znalazło się czterdzieści sześć tekstów – błyskotliwych, ostrych jak brzytwa z wywołującym salwy śmiechu, humorem. Czy to coś nietypowego dla Allena? Zdążył już nas przecież przyzwyczaić do swoich surrealistycznych pomysłów i bohaterów takich jak ci, którzy pojawią się także w tym zbiorze: szachistów niezdolnych do uzgodnienia, który z nich wygrał mecz, van Gogha, który – o dziwo – jest błyskotliwym dentystą. Kobiet, które za odpowiednią opłatą podyskutują z klientem o literaturze; mężczyzn, którzy romansują z kobiecymi postaciami wielkich klasycznych powieści i wielu im podobnych, którzy niezmiennie wprawiają czytelnika w dobry nastrój.
„Mężczyźni bez kobiet” H. Murakamiego (https://tiny.pl/c197c), to zbiór sześciu opowiadań najpopularniejszego japońskiego pisarza, które łączy jeden temat: emocjonalnej izolacji. Bohaterami wszystkich utworów są mężczyźni, którzy żyją bez partnerek albo je utracili. Wśród nich znajdziemy „Drive My Car” o owdowiałym aktorze w średnim wieku, który podróżuje samochodem prowadzonym przez młodą kobietę. Inne nosi tytuł „Szeherezada” i opowiada o mężczyźnie przetrzymywanym w pewnym domu. Dwa razy w tygodniu odwiedza go tam kobieta wynajęta po to, aby przynieść mu jedzenie i inne drobiazgi, a także zaspokoić jego potrzeby seksualne. Po każdym zbliżeniu kobieta, niczym współczesna Szeherezada, opowiada mężczyźnie historie. Zawsze jednak, w kluczowym momencie, przerywa opowieść, pozostawiając ją nieukończoną aż do następnej wizyty.
Edgar Allan Poe i jego „Opowiadania prawie wszystkie” (https://tiny.pl/c1972) to gratka dla miłośników grozy, budzący dreszcz powrót do źródeł – trzydzieści dziewięć opowiadań, będących prawdziwą mieszanką wybuchową, która nieustannie zniewala kolejne pokolenia czytelników. Poe silnie oddziałuje na współczesną kulturę, o czym świadczą liczne powieści, filmy, seriale i kreskówki. Jego twórczość inspirowała i nadal inspiruje grafików, malarzy i muzyków.
Po zbiory opowiadań zapraszamy do katalogu i bibliotek.
