„Film” to magazyn o zasięgu ogólnopolskim poświęcony kinematografii. Jego pierwsze wydanie ukazało się w 1946 roku, a na okładce premierowego numeru widniało zdjęcie wybitnej polskiej aktorki, Danuty Szaflarskiej. Biuletyn był pierwotnie wydawany przez Przedsiębiorstwo Państwowe „Film Polski”.
Pismo, którym na samym początku kierował Jerzy Bossak, ukazywało się przez pięć lat w formie dwutygodnika. Następnie „Film” wydawano do 1973 roku jako tygodnik, a po tym czasie wrócił do formy dwutygodnika. Od 1993 roku do końca swojego istnienia, czyli do 2013 roku, pismo funkcjonowało jako miesięcznik.
„Film” publikował artykuły poruszające wiele zagadnień związanych z kinematografią. Dla czasopisma przełomowym pomysłem było wprowadzenie rubryki pt. „Dziewięciu gniewnych ludzi”. W niej redakcyjni recenzenci szeroko i krytycznie omawiali najważniejsze premiery danego tygodnia. W latach 60. na łamach „Filmu” pojawiły się również relacje z odbywających się festiwali filmowych.
Dużym atutem magazynu były wywiady z najistotniejszymi postaciami polskiego kina, a w późniejszym okresie czytelnicy mogli przeczytać rozmowy z gwiazdami światowej kinematografii. Przez lata z pismem współpracowali tacy publicyści, jak Jerzy Toeplitz, Krzysztof Mętrak i Tadeusz Sobolewski. W 1956 roku redakcja „Filmu” zadecydowała o przyznawaniu „Złotych Kaczek”, czyli nagród dla najlepszych polskich i zagranicznych filmów. Plebiscyt przeżywał swoje wzloty i upadki, bywały czasy, kiedy w ogóle się nie odbywał. Po kryzysie związanym ze stanem wojennym „Złote Kaczki” przyznawano regularnie aż do momentu zamknięcia czasopisma. Ostatnim redaktorem naczelnym pisma był Tomasz Raczek.
W naszej bibliotece znajdziecie archiwalne roczniki „Filmu”.
Przypominamy, iż wszystkie czasopisma udostępniane są na miejscu w Czytelni przy ul. Warszawskiej 11/13.
Zachęcamy do lektury.