Spacerowaliśmy już po zielonych wzgórzach Wyspy Księcia Edwarda (gdzie mieszkała bohaterka „Ani z Zielonego Wzgórza”). Teraz wybierzemy się w podróż po Dzikim Zachodzie. W cyklu „Książka na weekend” proponujemy dziś powieść o szlachetnym wodzu Apaczów i jego białym przyjacielu. Krótko mówiąc – „Winnetou”. Karol May, autor wspomnianej serii, był najpopularniejszym i najlepiej sprzedającym się pisarzem w historii literatury niemieckiej. Jego książki przetłumaczono na 33 języki. Łącznie sprzedano 200 mln egzemplarzy, w samych Niemczech 80 mln. Kolekcja
książek o Dzikim Zachodzie składa się z 16 tomów:
„Winnetou” (tom I – III) – https://pl.wikisource.org/wiki/Winnetou *
„Syn Łowcy Niedźwiedzi” (lub „Old Shatterhand”) – https://pl.wikisource.org/wiki/Old_Shatterhand
„Upiór z Llano Estacado” (lub „Duch Llano Estacado”)
„Skarb w Srebrnym Jeziorze” – https://pl.wikisource.org/wiki/Skarb_w_Srebrnem_Jeziorze
„Czarny Mustang” – https://pl.wikisource.org/wiki/Czarny_Mustang
„Król naftowy” – https://pl.wikisource.org/wiki/Kr%C3%B3l_naftowy
„Boże Narodzenie”
„Old Surehand” (t. I – III) – https://pl.wikisource.org/wiki/Old_Surehand
„Szatan i Judasz” (t. I – III) – https://pl.wikisource.org/wiki/Szatan_i_Judasz
„Spadkobiercy Winnetou”
Co ciekawe, kiedy w Polsce ukazał się pierwszy przekład przygód dzielnego Apacza, jego autor po raz pierwszy odwiedził Stany Zjednoczone. Warto bowiem wiedzieć, że May przed napisaniem książki nigdy nie był w tych rejonach. Wiedzę o Dzikim Zachodzie czerpał z książek, prasy i oczywiście z własnej wyobraźni. Pisarza do tego stopnia wciągnęło tworzenie indiańskich historii, że sam utożsamiał się z Old Shatterhandem. Jako ten właśnie bohater pozował do zdjęć i odpowiadał na listy wielbicieli.
Na podstawie cyklu powstało aż 11 pełnometrażowych filmów. Główne role grali w nich Pierre Brice i Lex Barker. Ekranizacje powieści kręcone były w latach 60. w Europie, najczęściej w RFN i dawnej Jugosławii. Popularność filmów w naszym kraju spowodowała, że otrzymały one polski dubbing. Winnetou już zawsze będzie do nas mówił głosem Henryka Czyża, natomiast Old Shatterhand głosem Mariusza Dmochowskiego.
*Większość książek z serii można znaleźć na platformie Wikiźródła pod podanymi powyżej linkami. Po brakujące tytuły zapraszamy do skorzystania z, darmowej przez 60 dni, usługi Empik Premium.
