Weekend 24

W naszej wędrówce po zbiorach z domowych biblioteczek czas na powieść łączącą pokolenia. Chociaż wiosenna aura sprzyja, nie możemy, niestety, spakować plecaków i udać się na wycieczkę. Kursowanie palcem po mapie też atrakcją nie jest, chyba że……….. podczas tej wyprawy czekają nas przygody. Pamiętajmy, że okres kwarantanny sprzyja wspólnemu czytaniu. Proponujemy zatem poszukać w swoich zasobach mapy świata lub odkurzyć stary globus, może przyda się nawet prowiant. Wyruszamy bowiem w niezwykłą podróż przez oceany, morza, miasta i wioski. W tej wyprawie towarzyszyć nam będzie pewien brytyjski dżentelmen.
Dziś w cyklu „Książka na weekend” spotkanie z Fileas’em Foggiem i jego współpasażerami – krótko rzecz ujmując „W 80 dni dookoła świata” J.Verne’a. Przygód, które główny bohater przeżył podczas podróży, nie powstydziłby się nawet James Bond. Uwolnienie skazanej na spalenie żywcem kobiety, ściganie się z czasem, podróż na słoniu, to tylko niektóre z nich. Niewielu spodziewało się, że ten spokojny i stateczny jegomość podejmie się wyzwania opłynięcia globu w niecałe trzy miesiące. Jak jednak widać, pozory mylą.
Książka zainspirowała wielu twórców kultury. Na jej podstawie powstały filmy, w których główne role grali: w 1956r. David Niven, w 1989r. Pierce Brosnan, a w 2004r. Steve Coogan. Fogg był także bohaterem filmów animowanych tworzonych na całym świecie, np. w 1983r. w koprodukcji japońsko- hiszpańskiej powstał serial „Dookoła świata z Willym Foggiem”. Główni bohaterowie byli tam zwierzętami: Willy Fogg (Phileas Fogg) – lwem, Rigodon (Passepartout) – kotem, a Romy (Aouda) – panterą. Książkę Verne’a przeniesiono także na scenę, m.in. w 2016r. powstał spektakl muzyczny „W 80 dni dookoła świata. Tam i z powrotem”. Książka doczekała się także musicalu przygotowanego w Rudzie Śląskiej przez Stowarzyszenie Na Rzecz Wspierania Osób Uzdolnionych Artystycznie „MusicALL”.

Książkę znajdą Państwo w formie e-booka w naszym katalogu w ramach wolnych lektur: https://tiny.pl/7xxh3 .

Portret Jules’a Verne’a autorstwa Féliksa Nadara
Ilustracja powieści Juliusza Verne’a „W osiemdziesiąt dni dookoła świata” autorstwa Alphonse’a de Neuville’a i/lub Léona Benetta.