„Niech żyje bal!
Bo to życie to bal jest nad bale!
Niech żyje bal!
Drugi raz nie zaproszą nas wcale!
Orkiestra gra!
Jeszcze tańczą i drzwi są otwarte!
Dzień warty dnia!
A to życie zachodu jest warte!”
Założymy się, że w większości głów osób czytających te słowa nierozerwalnie i na zawsze połączone są ze wspaniałą muzyką Seweryna Krajewskiego. Autorką tekstu jest niezapomniana Agnieszka Osiecka. Patrząc na biografię tej niezwykłej poetki trudno nie odnieść wrażenia, że całe jej życie podporządkowane było tym słowom.
Ukazało się już wiele jej biografii, w ramach „Książki na weekend” polecamy najnowszą z nich „Osiecka. Tego o mnie nie wiecie” autorstwa Beaty Biały. Przed tymi z Państwa, którzy znają biografię Osieckiej książka ta nie odkryje wielkich tajemnic, jest jednak doskonałym dopełnieniem tego, co już wiemy o poetce. Artystka niewątpliwie przez całe życie czuła się bardzo samotna wśród tłumu, który ją otaczał. Nie odnalazła szczęścia również w życiu codziennym. Dzięki książce Biały możemy spojrzeć na bohaterkę oczami jej przyjaciół, z których każdy postrzegał ją trochę inaczej.
„Była jak lustro, w którym odbija się świat ze wszystkimi jego barwami i emocjami. Kiedy po jej śmierci to lustro rozpadło się na tysiące kawałeczków, każdy z nas zachował swój kawałek i widzi Agnieszkę w taki sposób, w jaki sam postrzega świat. Każdy z nas opowie inną historię”.
Wydawnictwo jest zbiorem wywiadów. Autorka mówi zarówno o zaletach jak i wadach Osieckiej, nie pomija tematów trudnych jak np. problem alkoholowy.
Drugą wartą uwagi biografią jest książka „Hanka. Pierwsza powieść o Ordonównie”, której autorką jest Katarzyna Droga. Tym razem jednak, jak wskazuje tytuł, jest to biografia zbeletryzowana, oparta na losach niezwykłej kobiety. Świetny styl autorki znanej wcześniej z cyklu „Pokolenia” sprawia, że tytuł ten czyta się z wielka przyjemnością. Losy bohaterki śledzimy od czasów dzieciństwa, które jako Maria Pietruszyńska spędziła na warszawskiej Woli. Ciekawe dzieje jednej z najpopularniejszych polskich piosenkarek i aktorek okresu międzywojennego przenoszą nas przez kawiarnię „Ziemiańską”, liczne kabarety, teren Rosji aż do Bejrutu, gdzie artystka zmarła. To opowieść o spełnionych marzeniach, ale też o przemianie beztroskiej dziewczyny w silną kobietę.