„Góry upajają. Człowiek uzależniony od nich jest nie do wyleczenia. Można pokonać alkoholizm, narkomanię słabość do leków. Fascynacji górami nie można” – to jeden z najpopularniejszych „górskich” cytatów. Autorem tych słów jest Edmund Hillary, nowozelandzki himalaista i polarnik. Dziś w cyklu „Książka na weekend” proponujemy Państwu książki o tematyce górskiej. Tych z nas, którzy wiedzą co to radość, ale i zakwasy po wejściu na górski szczyt o magii gór i górskich wędrówek przekonywać nie trzeba. Dla tych jednak, którym przyjemność ta jest obca proponujemy wydawnictwa, które pomogą zakochać się w górach.
Autor „Góry. Stan umysłu” – Robert Macfarlane próbuje wyjaśnić czytelnikom fenomen gór. Książka jest zbiorem wspomnień i osobistych refleksji, pokazuje jak rozwija się górska obsesja. Nie ma co zbyt dużo rozprawiać na ten temat, po prostu trzeba tę książkę przeczytać.
Dwa lata temu Polską wstrząsnęła historia Tomasza Mackiewicza, który zginął spełniając swoje marzenia – zdobywając Nanga Parbat w Pakistanie. Jego biografię przelał na papier Dominik Szczepański, ten sam, który jest współautorem biografii Adama Bieleckiego. Te dwa nazwiska himalaizmu na zawsze połączyła Nanga. To właśnie Bielecki razem z Denisem Urubko ruszył na pomoc uwięzionym: Mackiewiczowi i Elizabeth Revol. Wszyscy, którzy śledzili akcję przed telewizorami zdają sobie sprawę, że był to wyczyn na granicy ludzkich możliwości, pokazujący determinację i współdziałanie. Biografie obu wspinaczy, to opis sięgania po marzenia oraz obraz trudów, jakie łączą się z ich realizacją. Historia Czapkinsa, osoby budzącej wiele kontrowersji, skłania do przemyślenia, jak godzić pasję z życiem codziennym. Mackiewicz jawi się tu jako człowiek pełen uporu, rozdarty między swoje największe miłości: góry i rodzinę.
Równie ciekawa jest biografia Adama Bieleckiego. Za jej recenzję najlepiej posłużą słowa, które widnieją na obwolucie: „Ta książka to hołd bohaterom i twórcom polskiego himalaizmu zimowego, w których szeregu Bielecki ustawił się, zdobywając jako pierwszy człowiek zimą Gaszerbrum i Broad Peak. W dramatycznych historiach tych wejść opowiada o nieludzkich warunkach zimowej wspinaczki w Himalajach i Karakorum, sztuki uprawianej przez nielicznych na świecie, która stała się naszą narodową specjalnością”.