Wkrótce na półce – „Ulisses”

W naszej Czytelni Prasy jest już dostępny ? ? ? nowy numer „Książek : Magazynu do Czytania”, a w nim m.in. artykuł poświęcony nowemu przekładowi „Ulissesa” Jamesa Joyce’a, nad którym to tłumacz – Maciej Świerkocki – pracował siedem lat! Nowy przekład tej powieści nad powieściami także ?? #wkrótcenapółce naszej biblioteki ? ? ? https://tinyurl.com/cf7e38j8 ????.

W przyszłym roku ? powieści stuknie ? setka, natomiast od poprzedniego spolszczenia, autorstwa Macieja Słomczyńskiego, minęło już ponad pół wieku. Czy nowe tłumaczenie było nam niezbędne? w ogóle potrzebne? O tym m.in. przeczytacie we wspomnianym artykule, również o samej powieści, która napisana została w oparciu o mit (o Odyseuszu i jego peregrynacjach) i sama stała się mitem kultury, rezonującym po dziś dzień.

W tekście padają poważne i wielce obiecujące słowa: autonomia, odwaga, bezkompromisowość, radykalizm, dywersja i żywotność. Aż chce się czytać… wbrew dobiegającym „z miasta”, że trudna, niemożliwa do czytania, że elitarna ?. Przez jednych uważana za ukoronowanie powieści jako gatunku, przez innych za jego śmierć i koniec, jeszcze przez innych za otwierającą – wyważającą wręcz drzwi do powieści zupełnie nowej i na nowo.

„Stateczny, pulchny Buck Mulligan wynurzył się z wylotu schodów, niosąc mydlaną pianę w miseczce, na której leżały skrzyżowane lusterko i brzytwa. Żółty, nie przewiązany szlafrok, powiewał za nim lekko w łagodnym, porannym powietrzu” – tak rozpoczyna się „Ulisses” w przekładzie ? Macieja Słomczyńskiego ? A tak, przetłumaczył jego początek ? Maciej Świerkocki? – „Solennie napuszony, pulchny Goguś Mulligan zstąpił z progu u wylotu schodów, niosąc pełną piany do golenia miseczkę, na której leżały skrzyżowane lusterko i brzytwa. Lekki, poranny wiaterek podtrzymywał poły żółtego rozpasanego szlafroka za jego plecami.”

A najlepsze w bibliotece jest to, że znajdziecie tu KAŻDĄ z tych „wersji” powieści i SAMI możecie WYBRAĆ, którą będziecie chcieli przeczytać. A może obie? ??

Możecie też jej nie czytać wcale, tylko sięgnąć po coś zupełnie innego. U nas czekają na Was książek „pełne regały” ???.

Zapraszamy do naszego katalogu i do naszych bibliotek oraz do czytelni! ? ? ? https://tinyurl.com/8ca7a8nk ????.

(tekst: Emila Szczepańska)