Wkrótce na półce – „Ulisses”

W naszej Czytelni Prasy jest już dostępny 👉 👉 👉 nowy numer „Książek : Magazynu do Czytania”, a w nim m.in. artykuł poświęcony nowemu przekładowi „Ulissesa” Jamesa Joyce’a, nad którym to tłumacz – Maciej Świerkocki – pracował siedem lat! Nowy przekład tej powieści nad powieściami także 🆕📚 #wkrótcenapółce naszej biblioteki 👉 👉 👉 https://tinyurl.com/cf7e38j8 📚📖📗📗.

W przyszłym roku 📕 powieści stuknie 💯 setka, natomiast od poprzedniego spolszczenia, autorstwa Macieja Słomczyńskiego, minęło już ponad pół wieku. Czy nowe tłumaczenie było nam niezbędne? w ogóle potrzebne? O tym m.in. przeczytacie we wspomnianym artykule, również o samej powieści, która napisana została w oparciu o mit (o Odyseuszu i jego peregrynacjach) i sama stała się mitem kultury, rezonującym po dziś dzień.

W tekście padają poważne i wielce obiecujące słowa: autonomia, odwaga, bezkompromisowość, radykalizm, dywersja i żywotność. Aż chce się czytać… wbrew dobiegającym „z miasta”, że trudna, niemożliwa do czytania, że elitarna 🙄. Przez jednych uważana za ukoronowanie powieści jako gatunku, przez innych za jego śmierć i koniec, jeszcze przez innych za otwierającą – wyważającą wręcz drzwi do powieści zupełnie nowej i na nowo.

„Stateczny, pulchny Buck Mulligan wynurzył się z wylotu schodów, niosąc mydlaną pianę w miseczce, na której leżały skrzyżowane lusterko i brzytwa. Żółty, nie przewiązany szlafrok, powiewał za nim lekko w łagodnym, porannym powietrzu” – tak rozpoczyna się „Ulisses” w przekładzie 📕 Macieja Słomczyńskiego 📕 A tak, przetłumaczył jego początek 📕 Maciej Świerkocki📕 – „Solennie napuszony, pulchny Goguś Mulligan zstąpił z progu u wylotu schodów, niosąc pełną piany do golenia miseczkę, na której leżały skrzyżowane lusterko i brzytwa. Lekki, poranny wiaterek podtrzymywał poły żółtego rozpasanego szlafroka za jego plecami.”

A najlepsze w bibliotece jest to, że znajdziecie tu KAŻDĄ z tych „wersji” powieści i SAMI możecie WYBRAĆ, którą będziecie chcieli przeczytać. A może obie? 👊🙂

Możecie też jej nie czytać wcale, tylko sięgnąć po coś zupełnie innego. U nas czekają na Was książek „pełne regały” 📚📚📚.

Zapraszamy do naszego katalogu i do naszych bibliotek oraz do czytelni! 👉 👉 👉 https://tinyurl.com/8ca7a8nk 📚📖📗📗.

(tekst: Emila Szczepańska)