1055. rocznica Chrztu Polski ??

W tym roku przypada 1055. rocznica przyjęcia chrztu przez Mieszka I (ur. między 922 – 945 r., zm. 25 maja 992 r.), pierwszego znanego władcy państwa polskiego z dynastii Piastów, księcia polskiego od 960 roku, syna Siemomysła. Na ziemiach polskich przed przyjęciem chrześcijaństwa panował politeizm, czyli czczono wielu bogów, a także siły natury oraz duchy przodków. W religii słowiańskiej istniała możliwość porzucenia jednego boga dla innego, jeżeli ten drugi był silniejszy.

W tym czasie, kiedy Mieszko I zjednoczył tereny plemion zamieszkujących Wielkopolskę, Kujawy, ziemię Łęczycką i Sieradzką, Mazowsze, Pomorze Gdańskie oraz część Pomorza Zachodniego, większość krajów Europy wyznawała już wiarę w Chrystusa. Polska natomiast była krajem pogańskim. Mieszko postanowił przyjąć nową religię dobrowolnie. Chciał uchronić swoje państwo przed podbojem ze strony cesarstwa niemieckiego, a także wiedział, że w ten sposób zespoli kraj i umocni jego pozycję w Europie. Nie chciał przyjąć chrztu od Niemców. Zwrócił się do ochrzczonych już wcześniej Czechów i poprosił o małżeństwo z księżniczką czeską Dobrawą (Dąbrówką). Postawiła ona jednak warunek, że Mieszko musi zostać chrześcijaninem. Do zaślubin doszło ok. 965 roku.
Uroczysty chrzest Mieszka i jego najbliższego otoczenia odbył się w Wielka Sobotę przed Wielkanocą, 14 kwietnia 966, w Ostrowie Lednickim, Gnieźnie lub Poznaniu.

Chrzest Mieszka rozpoczął proces chrystianizacji całej Polski. Trwał on do początku XIII w., a według niektórych źródeł nawet do XVII w.
Chrzest miał dla państwa Mieszka doniosłe i wielostronne znaczenie. Niemcy nie mogli najeżdżać na ziemie Mieszka I pod pretekstem nawracania Polaków na wiarę chrześcijańską. Do Polski przybyli księża i zakonnicy, którzy potrafili pisać i czytać. Zakładali więc szkoły oraz prowadzili kancelarię księcia, a także urządzali szpitale, uczyli nowych metod uprawy roli. Zaczęto też budować kamienne kościoły.
Chrzest Polski uważa się za początek państwa polskiego i polskiego Kościoła katolickiego.

Obraz wykorzystany w ikonie: Zaprowadzenie chrześcijaństwa R.P.965, z cyklu „Dzieje Cywilizacji w Polsce” autorstwa Jana Matejki.