2023

MBP ul. Warszawska 11/13

 • „Przerwa od szkolnego dzwonka” – rodzinna zabawa na rozpoczęcie wakacji; w programie m.in.:
 1. „Pan Poeta Show” – warsztaty literackie dla najmłodszych dzieci – ogromny, prawie dwumetrowy Pan Poeta z „kokardką” na szyi, żółtą walizką pełną rekwizytów i wielkim workiem kolorowych balonów. Postaci z książek mówią do dzieci; historię opowiada postać z bajki; bohatera-pacynkę można dotknąć, pobawić się z nią, Za każdym razem autor inaczej recytuje swoją twórczość, bo to niezwykle angażujący sposób opowiadania i metoda na utrzymanie uwagi odbiorców. Kuferek przebieranek! Dzieci uwielbiają się przebierać. Tak jak. Po przeczytaniubajki „Kaczka, co przebrała miarkę” dzieci poznają „kaczą garderobę”. Odnajdują w niej blisko 50 kolorowych okularów, 46 różnorodnych czapek i 47 dodających uroku wzorzystych peleryn. Pan Poeta pomaga im w twórczy sposób stworzyć niepowtarzalne stylizacje
 2. „Pędzel – historia o…” – rodzinne warsztaty plastyczno-literackie; na podstawie opowiadania napisanego przez bibliotekarza tworzone będą ilustracje do tekstu, które posłużą jako inscenizacja do teatrzyku kamishibai
 3. „Robot detektyw” – gra przestrzenna, zorganizowana w pomieszczeniach biblioteki (literackie podchody) z wykorzystaniem robotów Codey Rocky
 4. „Nasz jest ten kawałek podłogi…”– edukacyjne potyczki dla dzieci i młodzieży z wykorzystaniem pakietu wiedzy dostępnego na urządzeniu – podłoga interaktywna
 5. „Wielkie granie na ekranie” – zabawy ruchowe, taneczne i sportowe z wykorzystaniem pakietu gier i urządzeń na konsoli PS5
 6. Warszty rysowania mangi – to rodzaj japońskiej sztuki rysowania komiksów, niezwykle popularnej formy obrazu, rysunku, szkicu, karykatury.

Mediateka, ul. Warszawska 11/13

 • „Czarno-biała rewolucja” – warsztaty z technik graficznych; realizacja własnych pomysłów.
 • „Start the game” – spotkania miłośników gier komputerowych; rozgrywki edukacyjne.
 • „Start the game” – spotkanie z youtuberem Jarosławem Jarząbkowskim pseudonim „pashaBiceps” – polskim zawodowym graczem e-sportowym w grach serii „Counter-Strike”; byłym reprezentantem takich formacji jak ESC Gaming, Universal Soldiers czy Virtus.pro.

Strefa Dziecka ul. Warszawska 11/13

 • „Lizakowe warsztaty” – warsztaty dla dzieci z okazji Dnia Dziecka przeprowadzone przez animatora z Modrej Sowy.
 • „Zaczytane przedszkolaki” – cykl warsztatowo – literacki dla młodszych dzieci, w ramach którego na podstawie odpowiednio dobranej literatury, dzieci poznają uczucia i emocje, uczą się je rozpoznawać, budują właściwe postawy koleżeńskie i nabywają właściwych postaw społecznych; w ramach cyklu głośne czytanie, warsztaty animacyjne, warsztaty artystyczne.
 • „Życie na stacji kosmicznej” – warsztaty dla dzieci połączone z prelekcją z wykorzystaniem gogli VR przeprowadzone przez edukatora z Planety Anuka.

Filia nr 2 ul. Dziewińska 17

 • „Kroniki Dwuświata” – warsztaty z Mitrys, grą planszową fantasy adventure, rozgrywaną w turach, którą poprowadzi Paweł Kopijer.
 • „Władcy pierścieni” – zajęcia inspirowane twórczością J. R. Tolkiena – poszukiwanie zaginionego pierścienia władzy – gry, zagadki, łamigłówki literackie, wykonanie i malowanie pierścieni, wykonanie figurek postaci z „Władcy pierścieni”, konkurs na najlepsze przebranie.

Filia nr 6 ul. Żytnia 66/68

 • „Planszowisko” – kolejna edycja rodzinnych zabaw dla miłośników gier planszowych.
 • „Kolorowe całkiem nowe”– recykling, kreatywne wykorzystanie makulatury, koralików, guzików, kolorowych szkiełek do powstania portretu, drzewa, obrazu, biżuterii.
 • „Kujawy pędzlem malowane” – warsztaty plenerowe z wykorzystaniem różnych technik malarskich: malowanie na folii, malowanie na papierowych talerzykach, itp.
 • „Włocławek moje miasto – jak znasz swoje miasto” – zajęcia edukacyjne: rysujemy herb miasta, tworzymy pocztówkę z Włocławka, przy pomocy kredek, kolorowych papierów, bibuły, rozwiązujemy krzyżówkę.

Filia 10, ul. Kościelna 2

 • „Skok w nieznane” – zajęcia z wykorzystaniem kart 4d Smarty i tabletów – zabawa z rozszerzoną rzeczywistością.
 • „Lecimy do gwiazd” – plenerowe zajęcia, podczas których wykonamy rakiety, które dzięki sile naszych skoków będą latały.
 • „Zrób coś z niczego” – kreatywne zabawy z materiałów możliwych do ponownego wykorzystania – promowanie recyklingu.

Filia nr 11, ul. Łęgska 28

 • „Gdzie jesteś Geraldzie?” – gra miejska inspirowana cyklem „Wiedźmin” Andrzeja Sapkowskiego; przygotowana przez bibliotekarzy gra oparta na popularnej literaturze fantastycznej, wykorzystująca wiedzę i umiejętności logicznego i twórczego myślenia, zakończona nagrodzeniem zwycięskich drużyn.
 • Warsztaty z drukarką 3D – kreatywne spotkanie z trzecim wymiarem. Twórcza podróż po krainie wyobraźni przestrzennej za pomocą niezwykłej drukarki ręcznej 3D w postaci długopisu. Podczas warsztatów uczestnicy zmienią się w przestrzennych kreatorów. Otrzymają szablony twórcze i na ich bazie stworzą własne, trójwymiarowe literackie dzieła.
 • „Biblioteczne przypinki” – kreatywne warsztaty dla dzieci i młodzieży prowadzone przez profesjonalistów. Podczas warsztatów uczestnicy wykonają własne, wymarzone przypinki np. ulubioną postać z książki za pomocą specjalnej maszyny do przypinek.

Filia dziecięca ul. Kapitulna 22a

 • „Kapitalna Kapitulna” – cykl spotkań warsztatowych, podczas których zostaną przygotowane warsztaty artystyczne, spotkania miłośników gier, zajęcia animacyjne i czytelnicze, gry i zabawy słowne, zabawy literackie.
 • „Zakątek Odkrywców w Bibliotece” – warsztaty kredkowe dla dzieci – warsztaty dają dzieciom możliwość obcowania z niezwykłym światem barw. Młodzi Odkrywcy własnoręcznie wykonują kredki, które zaskakują nie tylko żywymi kolorami, ale także pięknymi zapachami! Spotkanie urozmaici pokaz Zaczarowanego Ołówka, który przeniesie wszystkich w zadziwiający świat magii.
 • „Ostry Dyżur Literacki w Filii Dziecięcej. Włocławek czyta!”– warsztaty dla rodzin z dziećmi do 12 r. życia. Ostry dyżur literacki to uwielbiana i gromadząca tłumy akcja promująca czytelnictwo w zaskakującej happeningowej formie, utrzymującej balans pomiędzy zabawą a autorytetem eksperta. Skierowana głównie do dzieci do 12 r. ż. i rodziców. W scenografii i konwencji gabinetu lekarskiego merytoryczni specjaliści literatury dla dzieci w kitlach lekarskich rekomendują wartościowe książki indywidualnie dobrane do wieku i preferencji oraz dotychczasowych doświadczeń czytelniczych ze szczególnym uwzględnieniem wartościowych nowości.
 • „Z książka podróżuje, życie mnie raduje” – twórcze warsztaty dla dzieci z Martyną Winnicką -animatorką, właścicielką strony: Pomysły na Animacje. Jest twórcą portalu AKADEMIA FRAJDY. Podjęła się też napisania e-booka o zabawach z chustą animacyjną (tak powstała książka „Poznaj Europę przez Zabawę”).
 • Biblioteka w Minecrafcie – warsztaty z Bricks 4 kidz Bricks 4 Kidz [czyli po prostu Klocki Dla Dzieci] to sprawdzony amerykański pomysł i metodologia prowadzenia zajęć dla dzieci. Zapewniamy wyjątkową atmosferę zajęć, podczas których uczymy, budujemy i bawimy… za pomocą uwielbianych przez dzieci klocków LEGO®.