Najnowszy odcinek „Przystanku – Nauka” w całości poświęcony został historii, ponieważ dziś obchodzimy 80. rocznicę ucieczki Witolda Pileckiego z Auschwitz. Wśród naszych propozycji znalazła się jego biografia.
Witold Pilecki był oficerem Wojska Polskiego i uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Dla dobra ojczyzny w 1940 roku pozwolił się aresztować Gestapo, by znaleźć się w Auschwitz. Tam przez prawie 3 lata zbierał informacje o obozie oraz budował struktury ruchu oporu. W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku udało mu się uciec. Po wojnie został aresztowany przez władze komunistyczne i zamordowany strzałem w tył głowy.
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o Witoldzie Pileckim lub innych postaciach , bądź wydarzeniach historycznych, zachęcamy do odwiedzin w bibliotece i do przejrzenia naszego katalogu.
Na pewno wybierzecie coś dla siebie 🙂