110. rocznica urodzin Alfreda Szklarskiego

Dzisiaj przypada 110. rocznica urodzin Alfreda Szklarskiego, polskiego pisarza urodzonego w Chicago, który specjalizował się w literaturze podróżniczo-przygodowej dla młodzieży oraz redaktora literackiego różnych czasopism.
W 1928 r. Alfred Szklarski przyjechał na stałe do kraju. Przez pewien czas mieszkał we Włocławku, rodzinnym mieście swojej matki. Uczył się wtedy w Gimnazjum im. ks. Jana Długosza. Później zamieszkał w Warszawie, gdzie studiował w Szkole Nauk Politycznych.

W latach 1939-1944 współpracował z jawną prasą polskojęzyczną wydawaną przez Niemców. Pisał m.in. pod pseudonimami: Fred Garland, Alfred Murawski, A. Mur. Publikował tam powieści w odcinkach, opowiadania, felietony i reportaże. Za tą współpracę został potępiony przez władze Polski podziemnej. Aby się zrehabilitować, wziął udział w powstaniu warszawskim.

Od 1945 r. aż do śmierci w 1992 r. mieszkał w Katowicach.

Alfred Szklarski znany jest przede wszystkim jako autor cyklu powieści o Tomku Wilmowskim (wydawanym od 1957 r.) oraz trylogii „Złoto Gór Czarnych”, napisanej wspólnie z żoną Krystyną. Książki Szklarskiego u wielu czytelników zapoczątkowały pasję do podróży i przygód.

W 1971 r. pisarz został uhonorowany przez dzieci Orderem Uśmiechu.

Zapraszamy naszych Czytelników do lektury książek Alfreda Szklarskiego.