Epistolograficznie

Latem, zamiast wysyłać tradycyjne pocztówki z urlopu, może by tak rozwinąć literackie skrzydła i napisać kilka słów więcej? Może wysłać list ? Więcej o liście jako gatunku znajdziecie TUTAJ, natomiast poniżej prezentujemy kilka pozycji, które być może zainspirują Was do odkrycia na nowo sztuki epistolografii ✉️.

Zachęcamy do lektury publikacji Wisławy Szymborskiej i jednego z najważniejszych polskich prozaików, Kornela Filipowicza, pt.: ,,Najlepiej w życiu ma Twój Kot”. Wydawnictwo zawiera niepublikowane listy tej niezwykłej pary. Spędzili ze sobą ponad dwadzieścia lat, ale nigdy razem nie zamieszkali. „Byliśmy końmi, które cwałują obok siebie” – mówiła. W chwilach rozłąki zawsze pisali do siebie listy. Listy zabawne, liryczne, miłosne. Znajdziemy w nich i intymne wyznania i ceny cielęciny czy jajek, refleksje nad własnym warsztatem pisarskim i nad twórczością kolegów, opowieści o rodzinie i przyjaciołach. Mistrzowsko napisane, pełne tęsknoty i czułości pozwalają wniknąć w wyjątkowe uczucie łączące dwoje ludzi, którzy – jak o nich mówiono – nawet jeśli stali do siebie plecami, cały czas patrzyli sobie w oczy. Całość korespondencji Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza znajduje się obecnie, zgodnie z wolą Noblistki w Bibliotece Jagiellońskiej i jest depozytem Fundacji jej imienia.

Następna propozycja to „Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory listy na wyczerpanym papierze”. Książka zawiera niepublikowaną wcześniej korespondencję Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory z lat 1964-1966. Wewnątrz, oprócz listów, znajdują się także pocztówki oraz kapitalne zdjęcia. Dwoje poetów. On – dystyngowany starszy pan, arcymistrz słowa, liryczny humorysta. Ona – piękna, młoda i trochę szalona. Jeremi Przybora i Agnieszka Osiecka. Rządzą wyobraźnią milionów wrażliwców. Ich piosenki zna cała Polska, ale nikt nie zna dziejów ich wzajemnego uczucia, romansu przez lata ukrywanego, burzliwego, dramatycznego i wzruszającego jak ich wiersze. Ta książka – miłosne listy Jeremiego i Agnieszki – zdejmuje zasłonę z tego uczucia i ukazuje całe jego piękno.

Ostatnią naszą propozycją na sierpień są „Listy” J.R.R. Tolkiena. Jest to obowiązkowa lektura dla każdego miłośnika i badacza jego dzieł. Korespondencja z przyjaciółmi, wydawcami, a nawet fanami stanowi podstawowy komentarz do „Władcy Pierścieni” i zawiera wiele cennych uwag niezwykle przydatnych przy interpretowaniu mitologii Śródziemia. Wyłaniający się z listów portret, przedstawia autora jako gawędziarza, profesora, katolika, kochającego ojca i uważnego podpatrywacza otaczającego świata, a czytelnik ma szansę poznać go ze strony bardziej prywatnej.