2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, to polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 r. Tego dnia obchodzony jest także Dzień Polonii i Polaków za Granicą. To święto zostało ustanowione, aby propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

Data święta flagi nie jest przypadkowa i ma swoje uzasadnienie historyczne. Dnia 2 maja 1945 r. polscy żołnierze z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie przyczyniając się tym samym do zakończenia II wojny światowej. W czasach PRL-u 2 maja, a więc po Święcie Pracy, obywatele mieli nakaz zdejmowania biało-czerwonych flag, tak aby nie były one widoczne podczas nieuznawanego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja.

Polska flaga składa się z dwóch równych, poziomych pasów: białego i czerwonego. Oficjalnie została uznana za symbol narodowy w 1919 r. Biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ ważniejszy jest kolor godła niż tła.

Poza granicami Polski, oficjalnym symbolem naszego kraju jest flaga z polskim orłem na białym pasie. Używa się jej jedynie w celach dyplomatycznych. Flaga towarzyszy nam w czasie ważnych uroczystości np. państwowych, sportowych. Etykieta określa, że flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody.

2 maja, w całej Polsce, organizowane są różnego rodzaju akcje i manifestacje patriotyczne. Święto flagi poza Polską obchodzone jest m. in. w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Argentynie, na Litwie, Ukrainie, w Chinach.