B jak Belgia

Literatura belgijska… hmm, co nam to mówi?

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu posta do końca, będą Państwo chętniej spoglądali na półkę z autorami belgijskimi.

Pewnie wielu z nas zna lub pamięta komiksy o Thorgalu. Autorem scenariuszy do ilustracji Grzegorza Rosińskiego, jest Belg, Jean van Hamme. Współpracował on z wieloma rysownikami na całym świecie, a w latach 80. XX wieku, wraz z Aidanem, stworzył cykl o Tonym Starku, znanym obecnie głównie jako bohater filmów o Iron Manie.

Z Belgii pochodzi również Maurice Maeterlinck, znany dzięki esejom przyrodniczo-filozoficznym pt. „Zycie pszczół” oraz „Życie mrówek”. Autor biorąc pod lupę organizację życia tych maleńkich stworzeń, dowiódł, iż tworzą one państwa wysoce idealne, do których daleko nam, ludziom.

Szczególną Państwa uwagę chcemy skierować na twórczość Amélie Nothomb. Jako córka belgijskiego ambasadora była w ciągłej podróży. Mieszkała głównie w krajach azjatyckich i zasymilowała się z kulturą dalekiego wschodu, jednakże swoje książki wydaje w języku francuskim. Jej powieści z gatunku literatury obyczajowej charakteryzują się niebanalnymi postaciami, inteligentnym poczuciem humoru i dużą dawką autoironii. Nie brakuje w nich wątków zaczerpniętych z kultury azjatyckiej. W naszej Wypożyczalni znajdą Państwo liczne tytuły Nothomb: „Antychrysta”, „Ani z widzenia, ani ze słyszenia”, „Metafizyka rur”, „Tak wyszło”, „Z pokorą i uniżeniem oraz inne powieści”, a także najnowszą pozycję nominowaną do Nagrody Goncourtów pt. „Pragnienie”.

Belgijką z pochodzenia jest również Anne Provoost, autorka powieści dla dorosłych i młodzieży, pisząca w języku niderlandzkim. Powieść „Upadki”, dostępna na naszych półkach, to historia trudnego dorastania. Nastoletni bohater podczas wakacji spędzonych u dziadka odkrywa przerażający sekret rodzinny sięgający czasów wojny. Dodatkowo angażuje się w działania grupy rasistowskich ekstremistów, co finalnie doprowadza do tragedii z udziałem jego pierwszej miłości. Książka zdobyła aż pięć prestiżowych nagród literackich.

Przetłumaczona w 2010 roku na język polski powieść pt. „W cieniu Arki”, to epicka podróż do starotestamentowych czasów budowy biblijnej Arki Noego. Młoda dziewczyna Re Jana żywi zakazane uczucie do jednego z synów Noego. Miłość przysłonięta jest nadchodzącą apokalipsą, wobec której ujawniają się ludzkie charaktery i słabości.

Serdecznie zachęcamy do podróży literackiej po wielokulturowej, barwnej Belgii. Po książki, jak zawsze, zapraszamy do Państwa ulubionej Wypożyczalni 🙂