„Całe wieki pod wiekiem”

Wczoraj, 13 września 2021 roku, dokładnie w setną rocznicę urodzin Stanisława Lema i z tej wspaniałej okazji przeprowadziłyśmy akcję zakopywania kapsuły czasu  w Filii nr 1 przy ul. Grodzkiej.

Kapsuła przygotowana została z nieśmiertelnej 😉 stali nierdzewnej i opatrzony specjalnym logo przygotowanym przez nas na tę okoliczność.

Uczestnicy poproszeni zostali o przyniesienie ze sobą drobnych przedmiotów, które chcieliby przekazać przyszłym pokoleniom na pamiątkę naszych czasów, a kilka drobiazgów przygotowały też bibliotekarki (m.in. zestawienia najpoczytniejszych w tym roku książek wśród naszych czytelników wydrukowane na okolicznościowej papeterii, płytę z filmami mp4 z kilku naszych przedsięwzięć, ulotki z kilku naszych ostatnich wydarzeń, planetę Ziemię wykonaną przez dzieci podczas pikniku „Kosmiczne Stulecie”, aktualną „Gazetę Kujawską”).

Jeszcze przed zakopaniem kapsuły rozegraliśmy wśród zebranych konkurs z nagrodami książkowymi, na który złożyły się pytania i zagadki dotyczące Lema i kosmosu oraz mini zabawa literacka polegająca na szukaniu skojarzeń i układaniu rymów do kosmicznych fraz.

Następnie odczytałyśmy list, który napisałyśmy do naszych wnuków i prawnuków, którzy – mamy nadzieję – kiedyś odkopią nasz skarb 🙂 i nastąpiło grupowe wypełnienie kapsuły przyniesionymi przez uczestników pamiątkami, pośród których znalazły się m.in. zdjęcia oprawione w ramki, bilety MPK, biedronkowy pluszak, tajemniczy list wsunięty skrycie do środka, najlepszy cukierek na świecie, czy… jednorazowa maseczka 😮

A potem kapsuła została zakopana, a ziemia udeptana 🙂

Wydarzenie uatrakcyjniła możliwość zrobienia sobie zdjęcia na tle okolicznościowej fotościanki z przygotowanymi przez nas fantastycznymi gadżetami, którą to ścianką posiłkowałyśmy się również podczas minionego pikniku kosmicznego.

Imprezę uważamy za bardzo udaną i jeszcze długo będziemy ją wspominać, tak samo jak nasi goście, którzy zadeklarowali, że odkopią kapsułę za sto lat o tej samej porze (choć niektórzy, że już następnej nocy…) 😀

* Wydarzenie z okazji 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema, realizowane w ramach projektu „Czas na nasz wolny czas… z książką i biblioteką” finansowanego przez Urząd Miasta Włocławek.