DKK w Filii nr 1 działa już od 10 lat!

Dokładnie 10 lat temu powstał Dyskusyjny Klub Książki działający przy Filii nr 1, ul. Grodzka 2f.


Spotkania w klubie odbywają się w trzeci czwartek miesiąca, co jest analogią do słynnych „obiadów czwartkowych”, zainicjowanych przez Adama Kazimierza Czartoryskiego, a organizowanych przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, gdyż również poświęcone są literaturze. W przeciwieństwie do spotkań organizowanych na Zamku Królewskim, nasz klub tworzą same kobiety.


W ciągu dekady uczestniczki przeczytały i omówiły 123 książki – od literatury non-fiction, powieści sensacyjnych, fantastyki po literaturę postapokaliptyczną. Omówienie tej samej książki w grupie, pozwala na lepsze zrozumienie problemu. Niejednokrotnie wpływa to na zmianę jej oceny.


W marcu 2020 roku lekturą była  „Wyspa” autorstwa Sigridur Hagalin Björnsdotiir. I choć dystopijny obraz odciętej od świata i dążącej do samowystarczalności Islandii, wybrzmiał bardzo proroczo, to trudny czas pandemii klub przetrwał. Chociaż nie zawsze spotkania były możliwe w związku z obostrzeniami, nasze lektury były czytane na bieżąco i następnie omawiano kilka tytułów jednocześnie.


Chociaż nie miałyśmy wpływu na rozwój literatury (jak słynne „obiady czwartkowe”) to, oprócz satysfakcji i przyjemności z racji uczestnictwa w klubie i z samej lektury, powstało kilka recenzji popularyzujących literaturę współczesną i promujących czytelnictwo.