Dolina Muminków na „Lustrze Biblioteki”

Muminki, Migotka, Włóczykij, Mała Mi, Ryjek, Buka… chyba wszyscy o nich słyszeliśmy, a nawet oglądaliśmy ich przygody w telewizji oraz czytaliśmy o nich książki i komiksy. Ich historie zachwyciły cały (wszech)świat.
Te przyjazne postacie zostały wymyślone przez piszącą po szwedzku, fińską autorkę Tove Jansson. Muminki są bohaterami 9 książek (przetłumaczonych na ponad 30 języków i wydanych w milionach egzemplarzy), 22 komiksów autorstwa Tove oraz 52 komiksów autorstwa brata Tove Jansson – Larsa Janssona, kilku seriali oraz filmów pełnometrażowych.
Inspiracją do stworzenia literackiej, bajecznej krainy zwanej Doliną Muminków, była wyspa Klovharu w Zatoce Fińskiej, na której przez prawie 30 lat autorka spędzała każde lato.

Makieta Doliny Muminków powstała w 2020 roku w Filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zdzisałwa Arentowicza we Włocławku przy ul. Łęgskiej 28. W tym też roku swój jubileusz 75- lecia obchodziła, nie tylko nasza biblioteka, ale również pierwsze wydanie książki o Muminkach – „Małe trolle i duża powódź”. Makieta o wymiarach 160/80 cm była budowana przez 120 godzin, 42 dni z udziałem 55 niezwykle kreatywnych, młodych artystów. Wszystkie elementy dioramy zostały stworzone samodzielnie (oczywiście oprócz postaci Muminków).  Dolina Muminków została wykonana ze starannością o każdy szczegół, który bez wątpienia ożywia i dodaje autentyczności.

Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Czas na nasz wolny czas… z książką i biblioteką” finansowanego przez Urząd Miasta Włocławek.

Miłośników Muminków, tych dużych i małych zapraszamy do Filii nr 11!

Link do artykułu