„Książę przypływów”, „Folwark zwierzęcy”, „Jądro ciemności”

Półmetek wakacji już za nami, a my nieustannie zachęcamy do czytania zekranizowanych powieści:

„Książę przypływów” P. Conroya – to wstrząsająca historia dorastającego rodzeństwa, naznaczonego piętnem okrutnych wydarzeń z dzieciństwa. Opowieść o przeszłości staje się drogą dotarcia do samego siebie, do prawdy, a jednocześnie drogą ocalenia. Na podstawie książki nakręcono film z Barbrą Streisand i Nikiem Nolte w rolach głównych. Reżyserii podjęła się sama Barbra Streisand. Oczom widza ukazuje się liryczna opowieść o mrocznej sile przeszłości i terapeutycznej mocy miłości. Sceptyczny Tom Wingo, nauczyciel z Południowej Karoliny, przyjeżdża do Nowego Jorku, by spotkać się z doktor Susan Lowenstein, psychiatrą swojej siostry bliźniaczki, która próbowała popełnić samobójstwo. Kiedy Wingo opowiada o swoim skrywanym głęboko sekrecie, nikt nie odejdzie od ekranu obojętny.

„Folwark zwierzęcy”– jest jedną z najgłośniejszych i najbardziej znanych powieści George’a Orwella. Wydana w 1945 roku miała duże problemy, aby ukazać się na rynku (autor ukończył ją w czasie wojny w 1943 roku). Istotne są okoliczności powstania tego dzieła. Przez wiele lat poddawane cenzurze, w zamierzeniu Orwella miało być satyrą na rewolucję rosyjską oraz odzwierciedleniem szkód totalitaryzmu i stalinizmu. Właśnie dlatego “Folwark zwierzęcy” to książka, po którą sięgnąć powinien każdy z nas.Ekranizacja kultowego bestselleru Georga Orwella (1999 r.) jest opowieścią o manipulacjach władzy i polityków, które mogą się zdarzyć zawsze i wszędzie. Zwierzęta z Manor Farm (Folwarku Dworskiego) rozpoczynają rewolucję przeciwko ludziom. Buntowi, który ma na celu stworzenie idealnego społeczeństwa, przewodzą dwie świnie: Snowball i Napoleon. Napoleon jednak szybko poznaje smak władzy, za pomocą intryg pozbywa się Snowballa i wprowadza reżim totalitarny. Folwark Dworski staje się światem, gdzie wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre są… równiejsze.

„Jądro ciemności” J. Conrada – to opowieść o podróży do kresu cywilizowanego świata i granicach własnej wyobraźni. Podróż do serca dżungli, pełna okrutnych epizodów nieodwracalnie zmienia bohatera, stając się w istocie wyprawą do najmroczniejszych zakątków własnej duszy. Spotkanie z umierającym Kurtzem kończy się obłędem, zbliżając bohatera do tytułowego jądra ciemności.

Czas apokalipsy – amerykański film wojenny z 1979 roku w reżyserii Francisa Forda Coppoli, którego inspiracją było opowiadanie Josepha Conrada Jądro ciemności. W roku 2001 ukazała się poszerzona wersja reżyserska tego filmu, Czas apokalipsy: Powrót.Podczas zdjęć do filmu nakręcono ponad 230 godzin materiału (około 375 tys. metrów taśmy), z czego wykorzystano ledwie 1%. Postprodukcja trwała dwa lata. Zdjęcia były robione głównie na Filipinach.Obraz jest opatrzony kultową muzyką, w tym utworem „The End” zespołu The Doors – ówczesnym symbolem wolności.