Reportaż to gatunek z pogranicza publicystyki, literatury faktu i literatury pięknej. Wykształcił się w 2. poł. XIX w. z uwagi na dynamiczny rozwój prasy. Obejmuje utwory, które są relacją autora, naocznego świadka określonych wydarzeń.
Do klasyków reportażu zalicza się: E. E. Kischa – „Szalejący reporter”, J. Reeda – „Dziesięć dni, które wstrząsnęły światem”, czy J. Fucika – „Reportaż spod szubienicy”.
Polscy reportażyści – mistrzowie gatunku, których trzeba tu wymienić to Melchior Wańkowicz – „Na tropach Smętka”, Arkady Fiedler – „Kanada pachnąca żywicą”, Krzysztof Pruszyński – „W czerwonej Hiszpanii”. O twórczości Melchiora Wańkowicza we włocławskiej bibliotece opowiedziała w październiku 2019 r. Aleksandra Ziółkowska-Boehm, ostatnia asystentka i sekretarka pisarza – fotorelacja: https://tiny.pl/98rz8.
Nie sposób nie wspomnieć przy tej okazji o wieloletnim korespondencie PAP w Azji, Afryce i Ameryce Łacińskiej, Ryszardzie Kapuścińskim, autorze m. in. „Wojny futbolowej”, „Cesarza”, „Hebanu”. W swoich reportażach poruszał wiele przełomowych wydarzeń schyłku XX w., np. upadek systemu komunistycznego w Rosji. Wiele uwagi poświęcił też transformacji mentalności homo sovieticus. Kolumbijski pisarz Gabriel García Márquez, włoski reporter Tiziano Terzani i chilijski pisarz Luis Sepúlveda określili go mianem „maestro”.
Z dużym uznaniem krytyki i czytelników spotyka się też twórczość Hanny Krall, która w swych pracach dużo miejsca poświęca tematyce stosunków polsko-żydowsko-niemieckich. Najgłośniejszą książką Hanny Krall jest niewątpliwie zapis wywiadu z Markiem Edelmanem, świadkiem powstania żydowskiego w getcie warszawskim (19.04.1943) pt. „Zdążyć przed Panem Bogiem”. Napisała wiele innych poczytnych reportaży, np. „Trudności ze wstawaniem”, „Taniec na cudzym weselu”, „Tam już nie ma żadnej rzeki”, „To ty jesteś Daniel”.
Najbardziej znanym reportażystą w Polsce jest obecnie Mariusz Szczygieł. Jego książka „Gottland”, określana we Francji zbiorem esejów, w Niemczech – zbiorem opowiadań, w Polsce – zbiorem reportaży literackich, została w Czechach bestsellerem w 2007 r. Recenzent „Le Figaro” napisał o niej: „To nie jest książka, to klejnot”, natomiast „Wiener Zeitung” określił „Gottland” jako „wielką literaturę pod płaszczem reportażu”. , który był gościem naszej filii bibliotecznej w lutym 2020 r. – fotorelacja: https://tiny.pl/tsztn.