Maj – romantycznie

Romans to rozbudowany utwór narracyjny o jednowątkowej fabule, dynamicznej akcji pełnej niecodziennych i nieprawdopodobnych zdarzeń. Jest jednym z podstawowych gatunków epickich poprzedzających powstanie nowożytnej powieści. Początki gatunku sięgają epoki hellenistycznej. Wyróżnia się wiele podgatunków romansu.

Romans współczesny to jeden z najpopularniejszych gatunków literackich. Skupia się na romantycznej miłości dwojga ludzi i wspólnym budowaniu związku. Pojawiają się wątki poboczne, które nie wiążą się z głównymi bohaterami, ale znacząco ubogacają fabułę. Parę czeka bezwarunkowa miłość – nagroda, za walkę i wiarę w miłość i związek. Zakończenie jest zazwyczaj szczęśliwe, zaspokaja potrzeby emocjonalne czytelnika, choć zdarzają się odstępstwa od tej reguły. Przykładem jest „Love story” – E. Segala, gdzie brakuje szczęśliwego zakończenia, ale historia koncentruje się wokół romantycznej miłości głównych bohaterów.

Źródeł popularności gatunku można doszukać się w twórczości Jane Austen, która stała się inspiracją dla wielu autorów, np. Georgette Heyer, Catherine Cookson.
Pierwszą amerykańską powieścią miłosną była książka wydana w 1972 r. pt. „Płomień i kwiat” Kathleen Woodwiss. Szczyt popularności romansu to lata 80. XX w.
Romans historyczny rozgrywa się przed II wojną światową, cechują go dwie główne cechy: „realizm” oraz tło historyczne niekoniecznie trzymające się prawdy historycznej. Jedną z pierwszych przedstawicielek tego podgatunku była Georgette Heyer, dużą popularnością cieszą się również: James Eloisa, Julie Anne Long, Caroline Linden, Amanda Quick i wielu innych. W Polsce popularność zyskały książki Renaty Czarneckiej, Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk, czy Bogny Ziembickiej. Romans historyczny to gatunek dla tęskniących za urokiem dawnych lat. Zjawiskowe krynoliny, eleganckie bale, dworki arystokratyczne, przedwojenne maniery i romanse, jakich dziś już nie ma.