Wolność słowa i możliwość przekazywania czytelnikom prawdy to najważniejsze elementy pracy dziennikarza. By nie zapomnieć o tych wartościach, od 1991 roku 20 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolnej Prasy. Święto to zostało wprowadzone z inicjatywy organizacji pozarządowej „Reporterzy bez granic”, odwołującej się w swoim postulacie do „Deklaracji z Windhoek”. Dokument ten został ogłoszony wspólnie przez ONZ i UNESCO w celu promowania pluralistycznej oraz niezależnej prasy afrykańskiej.
Stowarzyszenie „Reporterzy bez granic” zostało założone w 1985 roku we Francji. Każdego roku publikuje ono ranking państw, którego podstawowym wskaźnikiem jest stopień poszanowania wolności prasy. Lista jest opracowywana w porozumieniu z dziennikarzami z różnych krajów i naukowców, odpowiadających na pytania dotyczące pluralizmu politycznego oraz poziomu niezależności mediów.
Polska ma również niezaprzeczalne zasługi w walce o wolność prasy. Na fali popularności strajków sierpniowych w 1980 roku powstał „Tygodnik Solidarność”. Było to wydarzenie bezprecedensowe, ponieważ po raz pierwszy w PRL-u do ogólnopolskiej sprzedaży trafił tytuł niezależny od ówczesnego komunistycznego rządu. Redaktorem naczelnym nowo utworzonego periodyku został Tadeusz Mazowiecki. Premierowe wydanie pisma, które ukazało się 3 kwietnia 1981 roku sprzedało się w 0,5 mln egzemplarzy. „Tygodnik Solidarność” został niestety dość szybko zawieszony. Wpływ na to miała decyzja władz PRL o wprowadzeniu stanu wojennego, wiążąca się m.in. z represjami wobec opozycji i utożsamiających się z nią dziennikarzy. Reaktywacja gazety nastąpiła dopiero w 1989 roku.
W tym dniu należy podkreślać i pamiętać, że praca reportera i dziennikarza wiąże się również z odpowiedzialnością i ryzykiem. Według danych „Reporterów bez granic” od 1992 roku na całym świecie, pełniąc swoją misję, zginęło 1668 dziennikarzy.
W Czytelni przy ul. Warszawskiej 11/13 udostępniane są czytelnikom rozmaite gazety społeczno-polityczne, a także tytuły poświęcone zdrowemu stylowi życia. Nie brakuje w niej również pism dedykowanych naszemu regionowi. O szczegółach na temat gazet dostępnych w Czytelni możecie Państwo dowiedzieć się z naszego cyklu „Prasomaniak”.
