Odcinek 77

Niedawno, z koleżankami ? z naszej filii skandynawskiej – Filii nr 11 oraz z koleżankami ? z Działu Promocji, jako postacie z „Muminków” wskakiwałyśmy ochoczo do książki ?.
Przypomniało mi to dawno oglądaną, pewnie jeszcze czechosłowacką, albo radziecką bajkę fabularną, w której bohaterowie – dzieci naprawdę ? przenosiły się do środka książki, do jej świata, dotykając plamy atramentu jaką na jej stronnicy zostawiło wieczne pióro jakiegoś maga. Niestety, nie pamiętam tytułu tego filmu i nie potrafię znaleźć go w Internecie, jakem bibliotekarka ?. Ale – wyobraźnia i ten rodzaj wrażliwości ukształtowany w dzieciństwie – jak widać – pozostają wiecznie żywe ??.

Bardzo chciałabym tak wskoczyć, przenieść się do książki ?????? „Willa, dziewczyna z lasu” Roberta Beatty’ego.
Jest to jedna z naszych nowości (w naszym katalogu od maja), ale też świetny przykład na to, jak „stare” znajduje odbicie w „nowym”, ponad czasem i przestrzenią, a „nowe” wyrasta z dawnego, zaktualizowane o „ducha czasów”.

Duchem naszych obecnych „czasów” jest na pewno dbałość o dziedzictwo ludzkości, w szerokim tego określenia znaczeniu oraz troska o przyrodę, środowisko naturalne, nasze otoczenie, abyśmy tak jak my odziedziczyliśmy je po przodkach, pozostawili je naszym potomkom.

???? Willa, dziewczyna z lasu, przyszła na świat w Głuchej Jamie, która od zarania świata była domem Feiran, zjednoczonego z naturą plemienia – gatunku, które potrafiło rozmawiać z roślinami oraz zwierzętami i wykorzystywać magiczne moce przyrody, ale nie jej wbrew, chroniło ją i było przez nią chronione.
Willa jest już jedną z nielicznych takich istot, a posiadła tę tajemną wiedzę dzięki naukom babki, leśnej czarownicy. Jest też jednym z jutów, małoletnich złodziei, którzy zwinnie i pod osłoną nocy okradają obcych, dziwnych osadników zwanych światłolubami, żeby zapewnić byt reszcie klanu. To obcy wkroczyli w świat Willi i jej klanu niszcząc go jak szarańcza i zabierając przestrzeń do życia i życie dziewczynie, jej bliskim, zwierzętom i roślinom odwiecznego lasu-raju.

Kim są osadnicy i czy rzeczywiście są tylko źli, chciwi i niszczycielscy? Czy są wrogami Willi i lasu? I czy Willa postępuje słusznie? Te i inne pytania zadaje sobie bohaterka, ale czy pozna na nie odpowiedź? Możecie wskoczyć do jej świata z książką i przekonać się sami ?.

To napisana plastycznym, barwnym językiem mądra i poruszająca opowieść o przemianie bohaterki i świata, w którym żyje, o gotowości do zmian, o dojrzewaniu i trudnych wyborach życiowych oraz odnajdywaniu samej siebie, a wszystko to nakreślone w duchu szacunku do przyrody i każdej żywej istoty ????????.

?? Już kiedy zobaczyłam piękną okładkę tej pięknej książki skojarzyłam ją z „Księżniczką Mononoke” (1997) , a później okazało się, że jeśli chodzi o tematykę, treść i zaangażowanie było to skojarzenie jak najbardziej słuszne. „Kaena. Zagłada światów” (2003)? Może być. „Avatar” (2009)? Też.

?? Książkowo możecie zajrzeć do przeszłości i zobaczyć co i jak się zmieniło („Lato leśnych ludzi”, „Księga dżungli”), a jeśli zajrzycie do przeszłości nie tak dalekiej, zobaczycie, że dla katalogerek temat ekoświadomości w literaturze dla dzieci i młodzieży nie jest wcale nowy („Strażniczka słońca” Mai Lunde – odcinek 72 „katalogerek”), a ja Willę polubiłam również dlatego, że przypomina mi moją ukochaną Ronję („Ronja, córka zbójnika” – odcinek 70).

??????
Zielono i wakacyjnie zapraszamy do nas, tym razem do Filii Dziecięcej nr 1, przy Placu Staszica 1, z której możecie wypożyczyć „Willę” i nie tylko.
A na zdjęciu nasza koleżanka z wspomnianej filii, tuż przed wskoczeniem do książki ?.

Z bibliotekarskim pozdrowieniem
Dział Gromadzenia i Opracowywania Zbiorów MBP
tekst: Emila Szczepańska

PS: A do której książki Ty chciałabyś/chciałbyś wskoczyć, tak na chwilę, hmm… na wakacje? Pisz! ?
? ? ?