Odcinek 8

W tym tygodniu, pierwszolistopadowo, katalogerki wspominają i czytają Toni Morrison (1931-2019), zmarłą 5 sierpnia tego roku noblistkę w dziedzinie literatury z 1993 roku.
Szwedzka Akademia tak uzasadniała swoją decyzję o przyznaniu nagrody pisarce: „W powieściach charakteryzujących się siłą wizji literackiej i poetyckich wartości Morrison przedstawia najważniejsze problemy amerykańskiej rzeczywistości”.

Morrison określała się jako pisarka przede wszystkim afroamerykańska, a problematyka rasowa w USA stanowiła o głównych wątkach jej twórczości.
Być może jest to powód małej popularności jej twórczości wśród polskich czytelników, dla których kwestie rasowe są raczej obce. Szkoda, bo temat rasy oraz jednej z najbardziej kreatywnych grup etnicznych w USA, to istotna część amerykańskiej tożsamości i jej historii.
Główne motywy powieści Morrison to rodzina, afroamerykańska historia i amerykańskie dziedzictwo rasowe. Pisarka przełamuje stereotypy w myśleniu o rodzinie i roli kobiety. Opisuje wielopokoleniowe społeczności kobiece, w których role często są wymienne, a kobiety przekraczają granice obyczajowe, są niepokorne, dumne, silne i samowystarczalne.
Krytycy określają twórczość autorki przymiotnikiem „afroamerykańska”, inni piszą, że jest na wskroś amerykańska, padają nazwy „realizm magiczny”, „historyzm”, „amerykański gotyk”, „postmodernizm”. A w kręgu jej zainteresowania zawsze był człowiek i jest to twórczość po prostu uniwersalna.

W 1996 roku prowadząca słynny i kultowy w USA talk-show Oprah Winfrey wybrała powieść „Pieśń Salomonowa” (Song of Solomon) do swojego nowo utworzonego klubu książkowego „Book Club”, który prezentowała na antenie i którego oglądalność wyniosła wtedy ok. 13 milionów widzów. Na przestrzeni sześciu lat Winfrey wybrała w sumie cztery powieści Morrison i zaprezentowała je w programie, trzy razy gościła też samą autorkę w studiu. „Efekt Oprah” umożliwił Morrison dotarcie do szerokiej publiczności, przyczyniło się to także do wzrostu sprzedaży jej powieści bardziej, niż sama Nagroda Nobla (!) (źródło: wikipedia)

W 1998 roku Oprah Winfrey zagrała w adaptacji jednej z powieści Toni Morrison. Była to „Umiłowana” (Beloved), która otrzymała Nagrodę Pulitzera w 1988 roku. Znalazła się też na liście najważniejszych utworów literackich ostatnich 25 lat, stworzonej przez „The New York Times” oraz w finale National Book Award.

Bohaterką powieści  inspirowanej autentycznymi wydarzeniami jest Sethe, zbiegła niewolnica, mieszkająca w domu nawiedzonym przez ducha jej dwuletniej córki. Sethe  zamordowała ją, chcąc  uchronić przed ujęciem przez łowców niewolników. (źródło: wikipedia)

Jeśli chcecie sprawdzić co czytają Amerykanie, w tym sam prezydent Barack Obama – zapraszamy do naszego katalogu  i bibliotek 🙂

Niniejszym Noblem kończymy nasz noblowski październik tak owocny 🙂
Do zobaczenia za rok!

A katalogerki wracają już za tydzień. Wypatrujcie 🙂

Z bibliotekarskim pozdrowieniem
Dział Gromadzenia i Opracowywania Zbiorów MBP