„Pola Negri 1897-1987”

„Pola Negri 1897-1987” to tytuł wystawy prezentowanej w bibliotece, poświęconej naszej rodaczce, pochodzącej z Lipna.

Pola Negri, właśc. Barbara Apolonia Chałupiec (Chalupiec) – aktorka filmowa i teatralna, piosenkarka, a przede wszystkim międzynarodowa gwiazda kina, głównie niemego. Urodziła się w Lipnie i tam spędziła wczesne dzieciństwo.

Po przeprowadzce wraz z matką do Warszawy, mając zaledwie 15 lat zagrała swoją pierwszą rolę w „Ślubach panieńskich” w Teatrze Małym.

Debiut ten okazał się prawdziwym olśnieniem, umożliwił jej występy w innych warszawskich teatrach, szybko zdobyła popularność i uznanie.

Po wyjeździe do Niemiec w 1917 roku, często grała w filmach reżysera Ernsta Lubitscha, dzięki którym zyskała międzynarodową sławę. Jako uznana, europejska aktorka wyjechała do Hollywood.

Była jedną z największych amerykańskich sław w epoce niemego kina oraz tzw. złotej erze Hollywood, sławną na całym świecie femme fatale. Jako jedenasta osoba w historii odcisnęła swoje dłonie i stopy na dziedzińcu Grauman’s Chinese Theatre przy hollywoodzkiej Alei Gwiazd.

Pola Negri stała się w Hollywood gwiazdą, przecierającą szlaki takim znakomitościom, jak Greta Garbo czy Marlene Dietrich.

Pola Negri pozostała legendą kina i jedyną polską aktorką, która osiągnęła status międzynarodowej gwiazdy filmowej, będącej na stałe zapisaną w historii światowego kina.

Wystawę można oglądać do końca stycznia w godzinach otwarcia placówki:

poniedziałek: 10.00–15.00
wtorek – piątek: 9.00–18.00
sobota: 9.00–14.00

Zapraszamy!