„Prasomaniak” – „Gazeta Wyborcza”

„Gazeta Wyborcza” to ogólnokrajowy dziennik społeczno-polityczny, wydawany od 1989 roku. Od początku ukazywania się pisma redaktorem naczelnym jest były opozycjonista w okresie PRL-u Adam Michnik. Trzy lata po założeniu, gazeta stała się własnością spółki Agora SA, która do dziś wydaje „Wyborczą”.

Pierwotnie periodyk pełnił rolę organu prasowego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w trakcie kampanii wyborczej, odbywającej się przed wyborami parlamentarnymi w 1989 roku. Jego pierwszy numer ukazał się 8 maja 1989 roku.

Po zerwaniu współpracy przez Komitet Obywatelski „Solidarność”, dziennikarze związani z tytułem postanowili kontynuować wydawanie „Wyborczej”. Stopniowo budując jej rangę w oczach czytelników zainteresowanych polityką w Polsce i zagranicą.

W kolejnych latach działalności publikacje dziennikarzy „Wyborczej” stanowiły często przyczynek do ujawnienia wydarzeń społeczno-politycznych w Polsce, w tym afer.

Dziennik zawiera mnóstwo działów niekoniecznie związanych z polityką, ale też takimi dziedzinami, jak nauka, kultura, ekonomia, czy sport.

Prawie każde wydanie „Gazety Wyborczej” zawiera dodatkowe treści ukazujące się w ramach tygodników tematycznych. Są nimi: „Duży Format”, „Ale Historia”, „Mój Biznes. Ludzie, praca, innowacje”, „Wyborcza TV”, „Co Jest Grane 24”, „Magazyn Świąteczny” oraz „Wysokie Obcasy” .

W lutym 2014 roku „Gazeta Wyborcza” była pierwszym tytułem w Polsce, który wprowadził ofertę płatnej prenumeraty cyfrowej. Według danych dziennika liczba abonamentów cyfrowych pod koniec 2022 r. przekroczyła 300 tysięcy.

Ze względu na duże zainteresowanie tytułem, „Gazeta Wyborcza” jest udostępniana w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zdzisława Arentowicza we Włocławku przy ul. Warszawskiej 11/13. Nasze archiwum zawiera również wydania „Wyborczej” od 1989 roku.

Zapraszamy.