Prasomaniak – „Kujawy”

„Kujawy” to tygodnik społeczno-polityczny ukazujący się na terenie Włocławka, Torunia i Bydgoszczy. Pismo było wydawane przez Robotniczą Spółdzielnię Wydawniczą „Prasa-Książka-Ruch”.

„Kujawy” odgrywały rolę kontynuatora innej gazety, „Życia Włocławka”, którego pierwszy numer ukazał się 6 czerwca 1968 roku. Po tym, gdy tygodnik zmagał się z kryzysem związanym ze zmianą sposobu przekazywania informacji czytelnikom, podjęto decyzję o nadaniu mu innej nazwy. Premierowe wydanie czasopisma pt. „Kujawy” miało miejsce 3 stycznia 1973 roku. Był to zarazem 240. numer „Życia Włocławka”. Pierwszym redaktorem naczelnym gazety był Artur Howzan.

Tygodnik na swoich łamach poruszał nie tylko kwestie związane z polityką, ale starał się przedstawiać czytelnikowi najistotniejsze wieści na temat regionu. Bardzo często informowano w gazecie o wydarzeniach kulturalnych, a także opisywano nowości kinowe i teatralne. Nie brakowało również działu sportowego, w którym przeważnie relacjonowano zmagania lokalnych drużyn sportowych i postępy sportowców wywodzących się z regionu.

Mocną stroną pisma były też reportaże, opisujące codzienność klasy robotniczej i warunki, w jakich przyszło jej pracować w zakładach pracy.
Czasopismo zajmowało się sprawami obyczajowymi w sposób lekki, a z perspektywy tamtych czasów nawet kontrowersyjny. Dziennikarze „Kujaw” nie odmawiali sobie poruszania tematów trudnych, a nawet wstydliwych.

Wraz z przemianą ustrojową w 1990 roku tygodnik został przekształcony w pismo pt. „Kujawy i Pomorze”, które na rynku funkcjonowało do 1993 roku.
W naszej bibliotece znajdziecie archiwalne numery „Kujaw” od 1976 roku.

Przypominamy, iż wszystkie czasopisma udostępniane są na miejscu w Czytelni przy ul. Warszawskiej 11/13.
Zachęcamy do lektury.