„Prasomaniak” – „Kultura”

„Kultura” to tygodnik społeczno-kulturalny ukazujący się w Warszawie. Tytuł był potocznie określany mianem Kultury „warszawskiej”, w odróżnieniu od Kultury „paryskiej” prowadzonej przez Jerzego Giedroycia na emigracji. Premierowy numer pisma ukazał się w 1963 roku, a jego pierwszym wydawcą została Robotnicza Spółdzielnia Wydawnicza „Prasa”.

„Kultura” powstała w wyniku połączenia dwóch innych magazynów poświęconych sztuce, „Nowej Kultury” i „Przeglądu Kulturalnego”. Tygodnikiem przez pierwsze 10 lat jego istnienia kierował redaktor naczelny Janusz Wilhelmi.

Wśród nazwisk, które tworzyły redakcję pisma znalazło się wiele wybitnych postaci, zasłużonych dla polskiej literatury i dziennikarstwa. Na łamach „Kultury” teksty pisali m.in. Teresa Torańska, Janusz Głowacki, Ryszard Kapuściński i Krzysztof Mętrak.

W gazecie publikowano artykuły dotyczące nowości książkowych, a także zapowiedzi filmów, ukazujących się w kinach. Czasopismo wyróżniało się również wywiadami z uznanymi przedstawicielami sztuki, takimi jak Andrzej Wajda, który mógł z czytelnikami podzielić się swoimi reżyserskimi planami.

Istotnym elementem „Kultury” był dział poświęcony sylwetkom utalentowanych, ale mało znanych polskich pisarzy z XX wieku. Tygodnik poruszał też tematy związane z problemami społecznymi, a nawet socjologicznymi nie tylko skupiając się na Polsce, ale także na całym świecie.

W okresie stanu wojennego zawieszono wydawanie pisma, jednak w 1982 roku zostało ono wznowione, lecz pod nazwą „Tu i Teraz”. Do pierwotnego tytułu powrócono w 1985 roku. Ostatecznie gazeta przestała się ukazywać w 1990 roku, a jej ostatnim redaktorem naczelnym był producent filmowy i pisarz Mirosław Słowiński.

W naszej bibliotece możecie znaleźć archiwalne numery „Kultury” od 1963 roku.

Przypominamy, iż wszystkie czasopisma są udostępniane na miejscu w Czytelni przy ul. Warszawskiej 11/13.

Zapraszamy do lektury.