Prasomaniak – „Newsweek Polska”

„Newsweek Polska” to tygodnik o profilu społeczno-politycznym wydawany przez koncern Ringier Axel Springer. Premierowy numer pisma ukazał się 3 września 2001 roku, a jego pierwszym redaktorem naczelnym był Tomasz Wróblewski.
Gazeta pełni rolę polskiej mutacji amerykańskiego czasopisma „Newsweek”, wydawanego w USA od 1933 roku. Tomasz Wróblewski, który przez wiele lat pracował jako korespondent w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej miał wiedzę na temat standardów, jakie obowiązywały w tamtejszych mediach. Z tego powodu wydawnictwo uznało go za odpowiednią osobę do prowadzenia polskiej wersji zagranicznego pisma.

Od samego początku „Newsweek Polska” skupia się na tematach związanych z polską polityką. Uwagę czytelników najczęściej przykuwają obszerne artykuły, opisujące kulisy funkcjonowania rządu i partii politycznych w Polsce. Informacje zdobyte przez dziennikarzy tego tygodnika pochodzą najczęściej od osób związanych z różnymi stronnictwami politycznymi. W gazecie nie brakuje też wywiadów z przedstawicielami opozycji parlamentarnej. Czasopismo ma również dział przeznaczony na relacjonowanie wydarzeń ze światowej polityki, w którym opiniami dzielą się zagraniczni politolodzy.

Oprócz polityki magazyn w sposób wyczerpujący zajmuje się ekonomią, omawiając w dziale biznesowym historie różnych polskich przedsiębiorców oraz kwestie polskiej gospodarki. Istotnym elementem pisma są artykuły poświęcone profilaktyce zdrowotnej. Dziennikarze „Newsweek Polska” przywiązują dużą wagę do tematów kulturalnych, relacjonując festiwale filmowe i przedstawiając sylwetki zdolnych artystów.

Najdłużej pracującym redaktorem naczelnym pisma był Tomasz Lis, który pracował na tym stanowisku od 2012 roku przez 10 lat. Jego następcą został Tomasz Sekielski, kierujący tygodnikiem od 2022 roku.
Ze względu na duże zainteresowanie czytelników MBP tygodnik „Newsweek Polska” dostępny jest również w Czytelni przy ul. Warszawskiej 11/13 do korzystania na miejscu. Zapraszamy.