Prasomaniak – „Nowości”

„Nowości” to dziennik regionalny opisujący wydarzenia związane z Toruniem i okolicami tego miasta. Gazeta po raz pierwszy trafiła do kiosków 31 grudnia 1967 roku. Redaktorem naczelnym i zarazem założycielem pisma był Henryk Jankowski.
Od samego początku misją dziennika było informowanie czytelników o tym, co dzieje się w regionie. Periodyk w II połowie lat 70. publikował teksty poświęcone historii Torunia i opisywał, jak mocno zmieniało się miasto na przestrzeni lat. Przy okazji Roku Kopernikańskiego i 750-lecia Torunia na łamach „Nowości” ukazywały się ekskluzywne cykle publicystyczne redagowane przez uznanych naukowców.
Gazeta nie uciekała od codziennych problemów miasta, opisując perspektywy rozwoju Torunia. Redakcja periodyku angażowała się również w popularyzowanie akcji kulturalnych związanych z konkursem piosenki i poezji. „Nowości” dbały również o poziom kultury fizycznej torunian, zachęcając ich do wzięcia udziału w różnego rodzaju zawodach sportowych.

W okresie PRL-u pismo było wydawane przez Pomorskie Wydawnictwo Prasowe RSW „Prasa-Książki-Ruch”, ale po przemianach ustrojowych gazeta stała się własnością założonej przez pracowników Spółdzielni Dziennikarsko-Wydawniczej „Oficyna Toruńska”.

Od 2001 roku przez pewien okres w formie dziennika ukazywała się mutacja włocławska pt. „Nowości Włocławskie”, zajmująca się relacjonowaniem najważniejszych wydarzeń, odbywających się na Kujawach.

Przez długi czas gazeta należała do bydgoskiej spółki Express Media, ale w 2016 roku pismo zostało ostatecznie przejęte przez wydawnictwo Polska Press. „Nowości” dostępne są na rynku nieprzerwanie od 55 lat.

W naszej bibliotece możecie znaleźć archiwalne numery „Nowości” od 1990 roku do 2010 roku.
Przypominamy, iż wszystkie czasopisma są udostępniane na miejscu w Czytelni przy ul. Warszawskiej 11/13.

Zapraszamy do lektury.