Prasomianiak – „Przegląd Sportowy”

„Przegląd Sportowy” to dziennik obecny na rynku od 1921 roku. Aktualnie jest wydawany przez koncern Ringier Axel Springer. Obok „Sportu” jest jedyną gazetą sportową, ukazującą się do tej pory w Polsce. Jego redaktorem naczelnym jest Paweł Wołosik.

Gdy „Przegląd Sportowy” powstawał w maju 1921 roku, oprócz przedstawiania czytelnikom informacji ze świata sportu, miał pełnić funkcję organu prasowego Krakowskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. Pomysłodawcami stworzenia takiego pisma byli m.in. pierwszy w historii selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski Józef Szkolnikowski, legendarny piłkarz Cracovii Tadeusz Synowiec i arbiter piłkarski Ignacy Rosenstock.

W 1925 roku gazeta stała się własnością wydawnictwa „Gebethner i Wolff”. Oznaczało to przeniesienie redakcji z Krakowa do Warszawy. W tym okresie redaktorem naczelnym „Przeglądu Sportowego” został Kazimierz Wierzyński, poeta, który zdobył złoty medal w konkursie literackim Igrzysk Olimpijskich w Amsterdamie w 1928 roku.
Po II wojnie światowej periodyk zaczął ukazywać się częściej niż 2 razy w tygodniu, aż doszło do momentu, w którym „Przegląd Sportowy” trafiał do kiosków od poniedziałku do piątku. Tradycją dziennika, trwającą od lat 50. ubiegłego wieku do dziś, jest wydawanie wraz z gazetą „Skarbu Kibica” przed startem różnych piłkarskich rozgrywek, który zawiera pełne informacje na temat drużyn i ich składów.
Okres przemian ustrojowych oznaczał dla pisma pozytywne zmiany. W dniu rozpoczęcia Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku po raz pierwszy pojawiło się kolorowe wydanie „Przeglądu Sportowego”. Od kwietnia 2000 roku gazeta była wydawana również w soboty, co miało miejsce przez następne 22 lata.
Stałymi elementami pisma są obszerne relacje z wydarzeń sportowych, przede wszystkim dotyczących meczów piłkarskiej Ekstraklasy. Dziennik na swoich łamach zamieszcza też wywiady z popularnymi sportowcami. W piątki wraz z „Przeglądem Sportowym” ukazuje się specjalny dodatek „PS Historia”, w którym przypominane są fakty dotyczące historii polskiego sportu w odniesieniu do archiwalnych wydań gazety. Od 1926 roku redakcja organizuje plebiscyt na najlepszego polskiego sportowca roku, wyłanianego przez czytelników, którzy oddają głos na swojego kandydata.

W styczniu 2023 roku „Przegląd Sportowy” w skutek problemów finansowych został ograniczony już tylko do poniedziałkowego i piątkowego wydania.

Ze względu na duże zainteresowanie tytułem, „Przegląd Sportowy” jest udostępniany w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zdzisława Arentowicza we Włocławku przy ul. Warszawskiej 11/13. Nasze archiwum zawiera wydania gazety od 2000 roku.