Setna rocznica urodzin Stanisława Lema

Dziś przypada setna rocznica urodzin Stanisława Lema, jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction, którego twórczość zaliczana jest do kanonu światowej literatury. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2021 rokiem m.in. Stanisława Lema.

Tak naprawdę Stanisław Lem urodził się 13 września 1921 roku, do aktu urodzenia wpisano jednak datę 12 września, aby zgodnie z przesądem uniknąć pecha.

Swoją karierę pisarską rozpoczął od krzepiących ludzkość powiastek, żeby w konsekwencji przejść do parodii świata, jak również ukazania apokaliptycznej wizji najgorszego ze światów w książce „Eden”. Autor powieści fantastycznonaukowych m.in. „Powrót z gwiazd”, „Solaris”, „Wizja lokalna”. Był również autorem trylogii „Czas nieutracony” oraz cykli opowiadań fantastycznonaukowych: „Dzienniki gwiazdowe”, „Księga robotów”, „Bajki robotów”, „Cyberiada”, „Opowieści o pilocie Pirxie”.Jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem. Światową sławę i popularność przyniosła mu fantastyka naukowa: jego książki przetłumaczono na ponad 40 języków.

Był odznaczony między innymi medalem „Gloria Artis” i najwyższym polskim odznaczeniem państwowym Orderem Orła Białego. Jego nazwiskiem nazwano planetoidę oraz pierwszego polskiego satelitę naukowego.

Rok Lema biblioteka uczciła okolicznościowym banerem, który obecnie znajduje się przy Filii nr 7 (ul. Kapitulna), piknikiem rodzinnym „Kosmiczne stulecie” – fotorelacja https://tiny.pl/9t6sd, a już jutro zapraszamy na zabawę literacką z wykorzystaniem kapsuły czasu „Całe wieki pod wiekiem”, która odbędzie się w Filii nr 1 przy ul. Grodzkiej o godz. 16.00.Po książki Stanisława Lema zapraszamy do katalogu i bibliotek https://tiny.pl/9t6sn