„Solaris”, „Śniadanie u Tiffany’ego”, „Hannibal”

Na zakończenie naszego wakacyjnego cyklu: ”Widziałeś film, przeczytaj książkę” ?? proponujemy:

„Solaris”- S. Lema – to jego najsłynniejsza powieść, która przyniosła mu światowy rozgłos. Inspirująca opowieść na temat granic człowieczeństwa i szans porozumienia z Innością jest też romantyczną historią o miłości. Uroki intelektualnej gry wspiera pełna niespodzianek, porywająca akcja.

Solaris – to film science fiction z 2002 r., którego akcja niemal w całości umiejscowiona jest na stacji kosmicznej i przeplata się ze wspomnieniami głównego bohatera z Ziemi. Kluczową różnicą pomiędzy filmem a powieścią jest fakt, że w adaptacji filmowej główny bohater nigdy nie godzi się ze stratą żony.W filmie zredukowany niemal do zera jest wątek planety pokrytej żywym oceanem, która tutaj jest tylko anonimowym, tajemniczym tłem, podczas gdy w powieści autor długo opisuje jej fenomeny i próby ich zrozumienia. Lem, po sprzedaży praw do adaptacji, nie miał, ani nie chciał mieć, żadnego wkładu w produkcję filmu. Było to zresztą warunkiem umowy sprzedaży praw do adaptacji.

Śniadanie u Tiffany’ego” – opowiadanie Trumana Capote’a wydane w 1958 roku. Główna bohaterka, Holly Golightly to jedna z najbardziej znanych kreacji pisarza oraz ikona kultury amerykańskiej. Capote był również bezpodstawnie oskarżony o zniesławienie i naruszenie prywatności przez mieszkankę Manhattanu Bonnie Golightly, która uważała, że była inspiracją do stworzenia postaci Holly. Truman Capote był tytanem pracy. Literackie chwyty ćwiczył codziennie po kilka godzin. Używał też jednak życia. Żądał wielkich honorariów za teksty do gazet i je dostawał, kupował domy, podróżował.Śniadanie u Tiffany’ego – to także tytuł amerykańskiego melodramatu z 1961 roku w reżyserii Blake’a Edwardsa. Podstawą scenariusza było opowiadanie Trumana Capote’a z 1958 roku pod tym samym tytułem. Główną rolę Holly Golightly zagrała w filmie Audrey Hepburn, a partnerował jej George Peppard.Twórca muzyki do filmu Henry Mancini otrzymał za niego dwa Oscary: za najlepszą muzykę i najlepszą piosenkę.

„Hannibal” – T. Harrisa, długo oczekiwana kontynuacja bestsellera „Milczenie owiec”. Odsłania również przeszłość Lectera, jego dramatyczne przeżycia z dzieciństwa i przyczyny fascynacji tropiącą go agentką. Książka została okrzyknięta zgodnie przez krytykę amerykańską i brytyjską wydarzeniem literackim końca stulecia.Zaraz po wydaniu powieści rozpoczęły się prace nad ekranizacją. Już na starcie wokół filmu zrobiło się głośno. Najpierw nie wiadomo było czy w postać doktora, zechce wcielić się Anthony Hopkins. Kiedy wyraził zgodę z projektu wycofała się Jodie Foster, której nie odpowiadał scenariusz. Później kiedy film trafił do kin, w prasie rozpętała się dyskusja czy reżyser nie przekroczył granic dobrego smaku. Mimo wszelkich kontrowersji publiczność szturmowała kina.”Hannibal” w krótkim czasie stał się kasowym sukcesem.