Nostalgia

Dziś kolejnych słów kilka o publikacji „Moje serce wyrywa się nad Wisłę…” od katalogerek. Tym razem trochę o „technikaliach”.

Kiedy weźmiecie do ręki naszą książkę, będziecie mogły i mogli nie tylko przeczytać słowa skreślone ręką Marii Danilewicz Zielińskiej i nie tylko o niej samej, ale również, dzięki pewnemu „mykowi”, będziecie mogli Panią Marię usłyszeć! W jaki sposób?… Sprawdźcie sami, zapraszamy i przypominamy – już od 22 maja książka dostępna będzie w naszych bibliotekach
https://tinyurl.com/3hwvus3f .

Kiedy ja biorę do ręki „Moje serce…”, to pierwszym słowem jakie wyświetla mi się w głowie jest słowo „nostalgia” – ono najlepiej i najpełniej opisuje oraz przedstawia naszą publikację. Myślę przy tym i o jej treści, o życiu Pani Marii, i o pracy nad książką, o ludziach, z którymi było nam dane spotkać się i których poznać podczas tej, można powiedzieć, przygody.

Kiedy biorę do ręki „Moje serce…”, to czuję satysfakcję nie tylko z tego powodu, że jest to pozycja tak faktograficzna i merytoryczna, ale podziwiam także to, że jest po prostu piękna wizualnie, bogata w fotografie i faksymilia, w pięknej szacie graficznej, z pomysłem, przemyślana od początku do końca. Jest to prawdziwa przyjemność wziąć ją do ręki .
I również ten lekko w stylu retro wygląd książki wzbudza we mnie nostalgię. Wszystko to – słowa, obraz, głos.

Technika i nostalgia – dwie sprzeczności? A może znak naszych czasów.
Świetnie, uważam, wpasowuje się w ten klimat jeden z archiwalnych postów Biblioteki – Działu Informacji Regionalnej i Bibliograficznej – który przypominam poniżej. Teraz, dzięki sztucznej inteligencji, możecie również zobaczyć to, co niemożliwe do zobaczenia – „ożywioną” Marię Danilewicz Zielińską. Wraz z rozwojem techniki i takie powroty do przeszłości będą coraz doskonalsze, tak jak nasza książka dopiero dziś mogła przybrać taką formą, jaką udało się nam jej nadać.
https://www.facebook.com/watch/?v=1094736397800138&ref=sharing


Z bibliotekarskim pozdrowieniem
Dział Gromadzenia i Opracowania Zbiorów MBP
(tekst: Emila Szczepańska)

Zadanie jest współfinansowane przez Gminę Miasto Włocławek.