Weekend 52

Listopadowe weekendy, rozpoczynamy z dreszczem emocji. Dziś w cyklu „Książka na weekend” chcemy polecić Państwa uwadze sensacyjną trylogię berlińską Magdaleny Parys. Autorka zaprasza nas do Berlina, Gdańska, Szczecina, Wrocławia i Sofii, gdzie brawurowa akcja silnie osadzona jest w kontekście społeczno-politycznym ciernistych dziejów Polski i Niemiec.

Trylogię rozpoczyna powieść pt. „Magik”, uhonorowana w 2015 r. Nagrodą Literacką Unii Europejskiej. Wątek przewodni stanowi śledztwo w sprawie zabójstwa pracownika Urzędu do spraw Akt Stasi oraz śmierci niemieckiego dziennikarza w stolicy Bułgarii. Okazuje się, że ofiary zbierały materiały, pogrążające czołowego niemieckiego polityka. Policja Federalna skutecznie ukrywa wszelkie dowody w sprawie. Komu uda się zdemaskować sprawców? Warto wiedzieć, że wielu bohaterów „Magika” żyło naprawdę.

Tytułowy „Książę” Magdaleny Parys nie ma nic z przyjaznej, bajkowej postaci. To człowiek z mroczną przeszłością, u którego uaktywnił się toksyczny pierwiastek nacjonalistyczny i teraz próbuje wskrzesić Imperium Germanum. Jego ambicje padają na podatny grunt, bowiem w Niemczech trwa kryzys demokracji. Bohaterowie powieści usiłują przywrócić dawny ład, ale czy im się to uda?

„Tunel”, to historia owianego tajemnicą podziemnego przejścia, łączącego Berlin Wschodni z Berlinem Zachodnim. Kiedy ginie dawny nadzorca budowy tunelu, w śledztwo angażują się bohaterowie poprzednich części trylogii. W toku prowadzonych czynności, poznajemy historie ludzi, którzy z różnych przyczyn nielegalnie przekroczyli niemieckie granice w czasach podziału.

Trylogia berlińska Magdaleny Parys to duża dawka polsko-niemieckiej historii z mocnym wątkiem kryminalnym, obyczajowym i charyzmatycznymi bohaterami. Polecamy prześledzić ją całą ze szpiegowską precyzją.

Po książki jeszcze dziś zapraszamy do Wypożyczalni przy Placu Staszica 1.