Weekend 62

Na naszej bibliotecznej półce znajdą Państwo najnowszą książkę obsypanej nagrodami, szkockiej autorki Ali Smith, pt. „Jesień”, którą dziś polecamy w cyklu „Książka na weekend”. Nie trudno się domyślić, że nie jest to książka o astronomicznej jesieni, ale o jesieni życia, o miłości, przemijaniu i planach na przyszłość.

Autorka przedstawia historię niezwykłej przyjaźni ponad stuletniego Daniela i trzydziestoletniej Elizabeth, którzy niegdyś mieszkali po sąsiedzku. Mężczyzna był mentorem nastoletniej dziewczyny, dzielił się z nią swoimi doświadczeniami, nieodłącznie wpisanymi w historię Europy. Teraz staruszek przebywa w domu spokojnej starości, a kobieta z własnej woli czuwa przy jego łóżku. Wraz z powolnym końcem jego egzystencji, w pamięci Elizabeth powracają minione dialogi…

Powieść rozpoczyna cykl „Pory roku”, w którym autorka będzie poszukiwała sensu naszego istnienia, codziennych problemów, w obliczu nieuchronnego upływu czasu oraz czynników budujących naszą tożsamość.

Ali Smith uznawana jest za najwybitniejszą współczesną szkocką pisarkę. Za swoją twórczość zdobyła liczne nagrody literackie, czterokrotnie była nominowana do Nagrody Bookera, Orange Prize i Nagrody Orwella. Powieść pt. „Jesień” uznana została za książkę roku przez „New York Timesa”, „The Washington Post” i „The Guardian”.