Weekend 63

Pamiętają Państwo jedną z najbardziej rozchwytywanych książek minionego roku pt. „Sen wioski Ding”, autorstwa Yan Lianke? Niezawodny chiński pisarz powraca z nową książką pt. „Kroniki Eksplozji”, którą dziś polecamy Państwu w cyklu „Książka na weekend”.

Istotą powieści nie jest eksplozja, w znaczeniu gwałtownego wybuchu, tętni w niej za to eksplozja ludzkich ambicji i żądzy posiadania. Wyimaginowana przez autora Eksplozja to niewielkie chińskie miasteczko, będące metaforą współczesnych Chin. Mieszkańcy literackiej Eksplozji ślepo dążą, do pozyskiwania władzy i dóbr materialnych. Drogą korupcji i wyzysku, usiłują stworzyć nowoczesną rzeczywistość. Każde „postępowe” działanie wymaga jednak ofiar.

Powieść stanowi płynne połączenie odległej historii z bieżącą sytuacją w której, jak wskazuje autor: „Rozsypała się cała logika, na której do tej pory ludzkość mogła polegać. Pozostaje ona dziś bezradna jak magnes wobec piasku…”.

Czy „Kroniki Eksplozji” osiągną tak spektakularną popularność wśród czytelników, jak „Sen wioski Ding”? A może ją przebiją? To zależy tylko od Państwa. Po książkę Yan Lianke zapraszamy do Wypożyczalni przy Placu Staszica 1.