#wkrótcenapółce „Opowieść wigilijna”

„Nigdy nie miałem wątpliwości, że „Opowieść wigilijna” jest dziełem sztuki, wszak realizuje wszystkie trzy elementy, o których w swojej definicji pisze Władysław Tatarkiewicz: zachwyca, wzrusza i wstrząsa.

Jednak kiedy LEGO wydało zestaw „W hołdzie Charlesowi Dickensowi” przedstawiający scenę z „Opowieści wigilijnej”, zadrżałem, bo uświadomiłem sobie, że mamy do czynienia z czymś jeszcze większym niż dzieło sztuki: z absolutną ikoną kultury. Wtedy myślałem, że Dickensa nic lepszego już chyba nie spotka. Jakże się myliłem! Okazało się bowiem, że „Opowieść wigilijną” postanowiła zilustrować jedna z najwybitniejszych twórczyń współczesności, Lisa Aisato, a spolszczenie powierzono mistrzowi przekładu, Jackowi Dehnelowi.

Ponieważ umarłem z zachwytu, mogę tylko rzec: do zobaczenia w noc wigilijną!”

– tak o książce, która niedawno ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego – o „Opowieści wigilijnej, czyli kolędzie prozą albo bożonarodzeniowej opowieści o duchach” mówi Przemek Staroń, znany i lubiany nauczyciel, wykładowca i psycholog, w 2018 uhonorowany tytułem Nauczyciel Roku (ze strony wydawcy).

Uznałam, że nie trzeba więcej słów, aby oddać niesamowitość publikacji, którą znajdziecie #wkrótcenapółce naszych bibliotek oraz aby zachęcić Was do sięgnięcia po nią.

W przyszłym tygodniu przypada okrągła, 180. rocznica wydania „Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa (a właściwie „A Christmas Carol”), wzruszającej i budującej historii do czytania nie tylko z dziećmi i nie tylko na Boże Narodzenie, ale zwłaszcza wtedy.

My, w ten przedświąteczny czas zapraszamy do naszego katalogu oraz do bibliotek po to niepowtarzalne wydanie książki: https://tinyurl.com/2ehmb43z.

(tekst Emila Szczepańska, Dział Gromadzenia i Opracowania Zbiorów MBP)