Zapusty kujawskie – milicjant, żołnierz i więzień

Zapraszamy do kolejnej odsłony serii o przebraniach z zapustów kujawskich, w której przedstawiamy postaci mundurowych i więźnia.

Wśród zapustników zauważyć możemy postać o młodym rodowodzie – milicjanta lub policjanta, który na rzadko uczęszczanych wiejskich ulicach może inscenizować kierowanie ruchem drogowym czy zatrzymywanie aut. Często występuje też postać żołnierza. W pochodzie może iść także strażak czy więzień w charakterystycznym „pasiaku”.

Strażak i żołnierz mogą występować też wraz z postacią konia jako „jeździec”, który głośno trzaska z batów. W takiej konfiguracji maszkara ma za zadanie pilnowanie porządku. Jednak postać ta nie musi mieć na sobie munduru. W niektórych grupach zapustnych (jak np. Koza z Kruszyna) jeździec odziany jest w biel ozdobioną mnóstwem kolorowych falban i wstążek. Barwne lampasy, pompony i wysokie rogatywki zakończone kolorowymi „grzebieniami” zdobią też mundury postaci i zachwycają strojnością. Paseczki w wielu barwach mogą występować również na maszkarze konia. Generalnie strój jeźdźca to mundur żołnierza przypominający umundurowanie z czasów Księstwa Warszawskiego i Królestwa Kongresowego.

Przebrania te, niezwiązane z żadną konkretną symboliką, pokazują, jak tradycja „kozy” zmieniała się w czasie. Takie postacie są bowiem efektem uaktualnień w zapustach kujawskich. Obecność strażaka czy policjanta w pochodzie sprawia, że nawet współcześnie obrzęd wywodzący się z tradycji pogańskiej jest bliski ludziom i ich codzienności. A celem kozy jest nie tylko zaklinanie urodzaju, ale też integracja lokalnych społeczności.

Spodziewajcie się dawki kolejnych ciekawostek już za tydzień. Tymczasem zapraszamy do katalogu i bibliotek po publikacje o zapustach.

Zdjęcia: Koza z Kruszyna, niezwykle ważna i jedna z pierwszych kujawskich grup zapustnych. Serdecznie dziękujemy za zgodę na wykorzystanie fotografii w celu popularyzowania regionu i wiedzy o zapustach kujawskich.