„Znani i nieznani: Polacy światu, Polacy w Szwajcarii”

Dzięki uprzejmości Towarzystwa Polsko – Szwajcarskiego księgozbiór regionalny Miejskiej Biblioteki wzbogaciła pozycja „Znani i nieznani: Polacy światu, Polacy w Szwajcarii” . Pozycja zawiera biogramy sławnych Polaków, których dokonania znajdują międzynarodowe uznanie a pamięć o nich jest po dziś dzień żywa.

Wśród zasłużonych Polaków znalazł się biogram Tadeusza Reichsteina, urodzonego we Włocławku biochemika, laureata Nagrody Nobla z 1950 r. W 1988 r. został honorowym członkiem Włocławskiego Towarzystwa Naukowego, otrzymał również Medal „Zasłużony dla Włocławka”, a w 1994 r. honorowe obywatelstwo miasta.

Wraz z rodzicami wyemigrował do Szwajcarii. W 1914 r. rodzina otrzymała szwajcarskie obywatelstwo. W Szwajcarii ukończył chemię na Politechnice w 1920 r. uzyskując dyplom, a w 1922 r. stopień doktora. Był profesorem chemii organicznej na Politechnice Zuryskiej i profesorem Uniwersytetu w Bazylei. Został również członkiem Royal Society w Londynie i Polskiej Akademii Nauk. Na emeryturze założył dwa ogrody botaniczne i stał się jednym z najwybitniejszych ekspertów w dziedzinie pterydologii – badań nad paprociami. Wydał na ten temat ok. 100 prac, a o jego pasji powstał film dokumentalny pt. „Ogrody Tadeusza Reichsteina”. Zmarł 1 sierpnia 1996 r. w Bazylei